85 lat temu, 9 września 1939 roku, niemiecka Luftwaffe dokonała najcięższego i najbardziej niszczycielskiego nalotu na Lublin. Zginęły setki mieszkańców miasta, a wiele budynków zostało zniszczonych lub uszkodzonych. Bomby spadły na lubelski ratusz. Życie straciło 16 pracowników Zarządu Miasta i 10 interesantów, a na dziedzińcu ratusza zginął ewakuujący się przed Niemcami 38-letni prezydent Torunia – Leon Raszeja. Wśród ofiar był ratuszowy woźny Jan Gilas, który – wynosząc bombę lotniczą – zmarł na zawał. W budynku sąsiadującym z Pocztą Polską zginął poeta Józef Czechowicz.
CZYTAJ: Poeta z szerokimi zainteresowaniami. Nieznane pamiątki po Czechowiczu na wystawie
Obchody upamiętniające krwawe niemieckie bombardowanie z września 1939 roku rozpoczną się od otwarcia na placu Litewskim wystawy “Józef Czechowicz 1903-1939” przygotowanej przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej (godzina 9.45). Następnie odbędą się uroczystości przy Pomniku Józefa Czechowicza (godz. 10:00), zostaną także złożone kwiaty pod tablicą pamięci poległych pracowników ratusza (godz. 10:30).
O godzinie 10:45 w siedzibie IPN przy ul. Wodopojnej rozpocznie się konferencja popularnonaukowa poświęcona wydarzeniom z września 1939 roku. Poruszane będą m.in. zagadnienia dotyczące obrony powietrznej Lublina i Lubelszczyzny przez lotniczą Brygadę Pościgową, która została przebazowana z Warszawy do podlubelskiego Radawca.
O godz. 12:15 zostaną złożone kwiaty na kwaterach poległych na cmentarzu przy ul. Unickiej.
PaSe / opr. ToMa
Fot. archiwum