Jedna na osiem kobiet zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Wskazują na to dane epidemiczne. Rak piersi to najczęstszy nowotwór wśród pań.
Jedną z metod profilaktyki są badania przesiewowe, które pozwalają wykryć raka we wczesnym stadium i go skutecznie wyleczyć. Niestety w Polsce zaledwie 40 procent kobiet zgłasza się na bezpłatną mammografię – zwracali uwagę uczestnicy debaty online – „Rak piersi – od kompleksowej diagnostyki, po optymalne leczenie”.
Pacjentki boją się diagnozy
– Jest coraz więcej leków, onkolodzy dysponują nowoczesnymi metodami terapii, ale żeby wykryć chorobę wcześnie, najważniejsza jest profilaktyka – mówi dr Katarzyna Pogoda z Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie. – Profilaktyka to podstawa. Jeżeli przychodzi do nas pacjentka z bardzo małym guzem, to dla chirurga jest dużo łatwiej, żeby takie leczenie przeprowadzić. Często po zabiegach chirurgicznych nie ma śladu i tak naprawdę o takie rzeczy nam tutaj chodzi. Zdrowa dieta, prawidłowa masa ciała – to są te wszystkie zachowania prozdrowotne, które mają znaczenie.
CZYTAJ: Nowoczesna metoda leczenia raka piersi dostępna w Zamościu
Lekarz rodzinny dr Janusz Krupa uważa, że niestety wciąż pokutuje lęk przed rakiem: – Pacjentki nie chcą się badać, bo się boją. Dużą barierą w mentalności naszych pacjentów jest to, że oni boją się diagnozy. My im powtarzamy, że diagnoza na wczesnym etapie dowolnej choroby, czy to jest choroba onkologiczna, czy kardiologiczna, w zasadzie umożliwia dzisiaj medycynie całkowite wyleczenie tego pacjenta. Ale pacjenci tego po prostu nie wiedzą. Natomiast choroby onkologiczne mają to do siebie, że pacjentom kojarzą się z jednym, czyli ze śmiercią. I to jest ten problem. Pacjenci boją się tej diagnozy.
Profesor Piotr Pluta, onkolog z Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, przyznał, że są kobiety, które boją się samego badania mammograficznego, więc trzeba je do tego odpowiednio przygotować. – Trochę zapominamy przygotować pacjentkę do mammografii i powiedzieć, czego się może spodziewać. Jest grupa kobiet, które bolą piersi przy dotyku, przy padaniu palpacyjnym czy mammograficznym. Tym pacjentkom zawsze mówię, że trzeba wziąć tabletkę przeciwbólową pół godziny przed zabiegiem, żeby po pierwsze nie bolało, a po drugie, żeby to badanie było jeszcze dokładniejsze, bo wtedy naprawdę ma to znaczenie.
Angelina Jolie zapoczątkowała rewolucję
Profesor Pluta podkreślił, jak ważna w budowaniu świadomości była postawa amerykańskiej aktorki Angeliny Jolie, która ze względu na ryzyko genetyczne zachorowania na raka piersi poddała się profilaktycznej mastektomii.
– Angelina Jolie wiele lat temu powiedziała, że trzeba wiedzieć, czy ktoś chorował w rodzinie na nowotwór piersi, czy nowotwór jajnika, że są badania, które pozwolą wykryć mutację, która powoduje, że ta choroba nie pojawia się w wieku 60-65 lat, tylko w wieku 30. I żeby o tym wiedzieć, trzeba zrobić badania genetyczne. To jest niezwykłe osiągnięcie całej ludzkości, że jedna osoba potrafiła tak zmienić podejście pacjentek i lekarzy do badań genetycznych. Cały czas z tego korzystamy i naprawdę tych pacjentek jest coraz więcej – dodaje profesor Piotr Pluta.
CZYTAJ: Sztuczna inteligencja sprawnie wykrywa raka piersi
Pod koniec ubiegłego roku Ministerstwo Zdrowia rozszerzyło o 10 lat wiek uprawniający do wykonania bezpłatnej mammografii. Programem objęte są panie od 45 do 74 roku życia. Jak powtarzają lekarze, wczesne wykrycie nowotworu to szansa na wyleczenie. Ale trzeba zrobić ten pierwszy krok i pójść na badanie.
IAR / RL / opr. LisA
Fot. pexels.com