Ministra zdrowia Izabela Leszczyna podkreśliła w środę (04.09), że szczepienie przeciwko wirusowi HPV oferowane uczniom szkół podstawowych jest dobrowolne – rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić.
Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową resortu edukacji Barbarą Nowacką ministra zdrowia Izabela Leszczyna zaapelowała też do dyrektorów szkół podstawowych, by zgłaszali swoje placówki do rozpoczętego w poniedziałek programu MZ i MEN bezpłatnych szczepień przeciwko HPV dla uczniów w wieku 9-14 lat. “To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci” – powiedziała szefowa MZ.
Przypomniała, że zainteresowana udziałem w programie szkoła powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na termin – jeden lub kilka, w którym wykonane zostaną szczepienia. Jeśli szkoła nie wie, z którą przychodnią powinna się skontaktować, informacji może udzielić lokalny sanepid.
CZYTAJ: Testy na obecność HPV co osiem lat równie skuteczne, co regularna cytologia
“Apeluję do lekarzy rodzinnych – zaangażujmy się wspólnie, podarujmy szczepionkę naszym dzieciom” – powiedziała. Zaznaczyła, że do szkół trafiły przewodniki po programie z wyjaśnieniem, co należy zrobić, by z niego skorzystać.
Program szczepień ma być rozszerzany. “Oczywiście w przyszłym roku będziemy chciały obejmować programem kolejne roczniki” – powiedziała. “W perspektywie lat możemy uwolnić całe pokolenia Polek i Polaków od raków wywoływanych przez wirusa HPV” – zaznaczyła Leszczyna.
CZYTAJ: Szczepienie przeciwko wirusowi HPV. Profilaktyka ratuje życie
Od 1 września dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV): dwuwalentnej i dziewięciowalentnej w ramach powszechnego i dobrowolnego programu mają dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat.
PAP / RL / opr. LisA
Fot. pixabay.com