Jesień można zobaczyć już nie tylko w kalendarzu, ale także w powietrzu. Na niebie można zauważyć odlatujące na południe klucze żurawi. Jeden z nich uchwycił w obiektywie nasz fotoreporter.
Na Lubelszczyźnie głównym „bastionem” tych pięknych ptaków jest Poleski Park Narodowy, którego ten ptak jest symbolem.
Lubelskie żurawie spędzają zimę m.in. we Włoszech czy Hiszpanii, ale także na Węgrzech. Rzadko zdarza się, żeby docierały do Afryki. Choć zdarzało się, że dolatywały aż do Algierii.
CZYTAJ: “Warto było wstać przed świtem”. Poranne liczenie żurawi na Polesiu [ZDJĘCIA]
Podróże żurawi z lubelskiego Polesia ornitolodzy mogą śledzić dzięki kilku ptakom z nadajnikami GPS/ GSM.
Żurawie są fantastycznymi długodystansowymi lotnikami. – W czasie jednego nieprzerwanego lotu, przez 33 godziny, pokonały Alpy lecąc dzień, noc i dzień. To był dystans około 1,4 tys. kilometrów w jednym skoku – opowiadał Radiu Lublin dr hab. Marcin Polak, ornitolog z Katedry Zoologii i Ochrony Przyrody UMCS.
CZYTAJ: Sensacyjna wędrówka poleskiego żurawia [ZDJĘCIA]
Jak się okazało, nie omijają wysokich gór – wędrują nawet nad Alpami. Przeszkodą nie są dla nich także duże akweny wodne, nawet morze.
POSŁUCHAJ: Doktor Zwierzak – o żurawiach
– Żurawie są bardzo towarzyskimi ptakami. Młode osobniki uczą się od dorosłych m.in. szybowania w kominach termicznych. Wykorzystują ciepłe powietrze, które unosi się nad rozgrzaną powierzchnią ziemi. Wtedy oszczędzają energię, ponieważ osiągają wysoki pułap i szybują do następnego komina termicznego. Poza tym dorosłe osobniki pokazują młodym różnego rodzaju wskazówki nawigacyjne. Często są to duże miasta. Nasze dane pokazują, że żurawie migrują nad dużymi miastami. Nad samym Lublinem, ile możemy zaobserwować żurawi, które startują z Poleskiego Parku Narodowego. One zapamiętują nie tylko naturalne wskazówki, jak rzeki, góry, ale również różnego rodzaju budowlę czy miasta – wyjaśniał dr hab. Polak.
Żuraw jest najwyższym ptakiem w Polsce, może osiągnąć ok. 1,2 m wzrostu. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi do 2,4 m. Waży od 4 do 6 kg. Charakterystyczny klangor żurawi powstaje dzięki zapętlonej tchawicy, w wyniku czego słychać go już z kilku kilometrów. Żuraw jest symbolem Poleskiego Parku Narodowego.
RL / opr. ToMa
Fot. Piotr Janiak