XX , jubileuszowy Lubelski Festiwal Nauki rozpocznie się w najbliższy weekend. Hasło tegorocznej edycji to „Człowiek sercem nauki”.
Podczas pięciu dni festiwalu, który tradycyjnie przygotowały lubelskie uczelnie, będzie okazja do poznania najnowszych osiągnięć naukowych i technologicznych oraz spotkania wybitnych ekspertów z różnych dziedzin. Przygotowano warsztaty, projekcje, wykłady i wystawy ukazujące najnowsze odkrycia naukowe. Organizatorzy zgłosili blisko 2000 projektów, a zarezerwowanych jest już blisko 40 000 miejsc.
CZYTAJ: Centrum kultury w starym młynie? Miasto Chełm zaprasza na konsultacje
– Rozpoczynamy w niedzielę od otwartego wydarzenia – lubelskiego pikniku naukowego – mówi dr n. med. Monika Jakubiak-Hulicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Tradycyjnie staną stoiska piknikowe. Tutaj przygotowaliśmy niespodziankę w postaci zawodów o puchar mistrza resuscytacji Lubelskiego Festiwalu Nauki 2024. Mamy również nadzieję, że pewnym ułatwieniem dla uczestników pikników będą podpowiedzi o poszczególnych projektach ze sceny piknikowej, na której oczywiście nie zabraknie występów artystów reprezentujących poszczególne uczelnie.
Festiwal zainauguruje sobotnia gala w Teatrze Starym. W niedzielę na placu Teatralnym i w Centrum Spotkania Kultur odbędzie się piknik naukowy.
Co na festiwalu?
W programie wydarzeń festiwalowych zaplanowanych na Uniwersytecie Medycznym są m.in. spotkania poświęcone wynalazkom i odkryciom medycznym, sekretom ludzkiego organizmu, emocjom w społeczeństwie i eksperymenty.
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotuje wykłady o ginących gatunkach, tajnikach budowy fortepianu, spotkania z artystami, dyskusje o literaturze, grach komputerowych, pszczołach i grzybach. W programie także m.in. ciekawostki archeologiczne i analiza lubelskiej kranówki.
Na Uniwersytecie Przyrodniczym zaplanowano zajęcia z pierwszej pomocy u zwierząt domowych, zajęcia poświęcone tajemnicom jajecznicy, aranżacji terrarium dla jaszczurek i hodowli gekonów, wykład o właściwościach bakterii czy analizę jakości żywności.
Politechnika Lubelska zorganizuje m.in. wykłady poświęcone wykorzystaniu sztucznej inteligencji w fabrykach i przy tworzeniu animacji, betonozie w miastach, warsztaty budowania robotów, modelowania i druku trójwymiarowego oraz grę edukacyjną.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim natomiast będzie można usłyszeć o zakonnym dress code, wpływie sztucznej inteligencji na rynek pracy. Zaplanowano m.in. warsztaty poświęcone modlitwie, budowaniu zespołów i koncert z utworami Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i innych kompozytorów polskich.
W programie festiwalu są także bezpłatne konsultacje i warsztaty dietetyczne, kosmetologiczne, radzenia sobie ze stresem, udzielania pierwszej pomocy i trening mentalny. Organizatorzy przewidzieli debaty m.in. o neuronauce i zdrowiu. Hasło tegorocznej edycji festiwalu to “Człowiek sercem nauki”.
XX Lubelski Festiwal Nauki potrwa do 20 września. Wciąż są projekty, w których można wziąć udział. Szczegóły dostępne są na stronie: festiwal.lublin.pl.
LilKa / PAP / opr. PrzeG
Fot. Piotr Michalski