Grupa Azoty Puławy zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

net 24923085 2024 09 23 123532

Ponad 5 milionów złotych miała stracić Grupa Azoty Puławy na skutek przekazywania darowizn oraz zawierania umów sponsoringowo-reklamowych od IV kwartału 2022 roku. Nowe władze spółki złożyły w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

– Ten problem dotyczy nie tylko Puław – mówi wiceprezes Grupy Azoty i jednocześnie szef puławskich Zakładów Azotowych, Hubert Kamola. – Jest wiele przesłanek, które zostały zidentyfikowane we wszystkich spółkach, również w spółce w Puławach, które wskazują na nieprawidłowości w wydawaniu pieniędzy oraz na korelację różnych działań – również parapolitycznych, czy wręcz politycznych – jeśli chodzi o te aspekty. Postanowiliśmy, że tym powinny zająć się odpowiednie instytucje w naszym państwie.

Podobne zawiadomienie do prokuratury na początku września złożyła Grupa Azoty. Tam zawierane umowy sponsoringowe oraz przekazywane darowizny miały doprowadzić do powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 7,5 milionów złotych.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Grupa Azoty w komunikacie wskazała, że umowy ujęte w zawiadomieniu były zawierane od IV kwartału 2022 roku, czyli już w okresie, gdy Grupa Azoty Puławy zaczęła odnotowywać rekordowe poziomy strat..

“W zawiadomieniu złożonym przez Grupę Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. jest mowa o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na przekroczeniu uprawnień w obszarze umów reklamowo-sponsoringowych oraz darowizn. Chodzi o umowy zawierane przez Spółkę pomimo ograniczenia, a w pewnych okresach nawet wstrzymania wydatków niekrytycznych z uwagi na trudną sytuację finansową Spółki oraz z naruszeniem wewnętrznych procedur i przepisów prawa” – podała Grupa Azoty.

Dodała, że zawiadomienie zostało złożone do Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

CZYTAJ: Grupa Azoty wciąż ze stratą. Spółka opublikowała wyniki finansowe

„Wydatki sponsoringowe oraz darowizny udzielane przez poprzednie Zarządy od początku budziły zdziwienie. Spółka, która w III kwartale 2022 roku wstrzymała znaczącą część produkcji, a w IV kwartale zanotowała stratę netto blisko pół miliarda złotych, nie zmieniła podejścia do wydatków sponsoringowych, mimo że pilnie potrzebowała planu naprawczego i natychmiastowego wstrzymania szeregu wydatków” – podała Grupa Azoty.

W komunikacie podano także, że w grupie kapitałowej trwają obecnie „audyty w zakresie funkcjonowania spółek z grupy w ostatnich latach”. Spółka wyjaśniła, że audyty mają związek m.in. z „rekordowymi poziomami strat”, jakie grupa odnotowywała od IV kwartału 2022 roku, „brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami”.

„W wyniku tych kontroli Grupa Azoty złożyła pierwsze zawiadomienia do prokuratury, które dotyczyły m.in. Polskiej Fundacji Narodowej, umów o zakazie konkurencji oraz umów sponsoringowo-reklamowych zawieranych przez Grupę Azoty S.A.” – podano.

CZYTAJ: Grupa Azoty zawiadamia prokuraturę ws. umów sponsoringowo-reklamowych

Grupa Azoty złożyła już zawiadomienie do prokuratury na początku września. Zawiadomienie dotyczyło także obszaru umów sponsoringowo-reklamowych. W zawiadomieniu wskazano, że umowy były zawierane pomimo wstrzymania wydatków niekrytycznych z uwagi na trudną sytuację finansową Spółki oraz z naruszeniem wewnętrznych procedur i przepisów prawa, co miało doprowadzić do powstania szkody majątkowej w wysokości ponad 7,5 mln złotych w roku 2023.

Grupa Azoty to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycję na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.

PAP / ŁuG/ RL / opr. LisA/ DySzcz

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Exit mobile version