Przez Głogów przechodzi fala powodziowa na Odrze. Rzeka płynie w bardzo wysokich stanach, ale nie wystąpiła nigdzie z koryta. Potopienia, będące efektem cofki z Odry do rzeki Czarna, są na osiedlu Krzepów i w miejscowości Przedmoście.
Według relacji zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Głogowie kpt. Tomasza Michalskiego, fala powodziowa na Odrze osiągnęła kulminację około godz. 14.30. – Wodowskazy pokazały wówczas 689 cm – powiedział strażak.
Służby drogowe @GDDKiA na bieżąco monitorują sytuację na Moście Tolerancji oraz przez Starą Odrę w m. #Głogów. Oba mosty są przejezdne. Utrudnienie występują w połączeniach kolejowych. Szczegóły -> @PKP_PLK_SA i @MI_GOV_PL pic.twitter.com/c1KFb1Xh8c
— GDDKiA Wrocław (@GDDKiA_Wroclaw) September 22, 2024
Kpt. Michalski określił sytuację w Głogowie i powiecie głogowskim jako „trudną, ale stabilną”. – Odra utrzymuje się w korycie, monitorujemy i kontrolujemy nadrzeczne wały – powiedział strażak.
Najtrudniejsza sytuacja jest na rzece Czarna, która wpada w Głogowie do Odry. – Tam nastąpiła cofka z Odry. Podtopione jest osiedle Krzepów, podtopionych jest tam kilka domów – powiedział strażak.
Na osiedlu podstawiono autobus dla osób, które chciały się ewakuować. – Nikt z tego nie skorzystał, część została, a część mieszkańców opuściła domy i poszła do przyjaciół lub rodziny – powiedział ktp. Michalski.
Podobnie jest w podgłogowskiej miejscowości Przedmoście, na ul. Krzywej. – Tam mieszkańcy byli przygotowani, starosta wezwał do samoewakuacji. To są tereny zalewowe rzeki Czarna – mówił.
Strażak zwrócił uwagę, że tereny podtopione w wyniku cofki do rzeki Czarna były też pod wodą podczas powodzi w 2010 i 1997 r.
Maksymalny poziom wody na Odrze na wodowskazie w Głogowie odnotowano w 1997 r., było to wówczas 712 cm.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Głogowie / KW PSP Szczecin / Gmina Żukowice