W Radiu Lublin czas na premierę audycji, która – mamy nadzieję – zagości u Państwa na stałe i zachęci do świadomego uczestniczenia w dobrych wydarzeniach kulturalnych, ułatwi wybór dobrych książek, filmów czy muzyki, a także pokaże, co dzieje się w szeroko rozumianej Kulturze. Mniej więcej.
„Mniej/więcej” to tytuł naszej audycji. Co tydzień nowe tematy, różnorodne rekomendacje i ciekawi goście. Zależy nam na prawdziwym wielogłosie.
Dlatego do studia zapraszamy gości, którzy mają wiele do powiedzenia w temacie kultury. Będą mówić mniej więcej o kulturze: zapewne mniej o nieudanych działaniach czy słabych wydawnictwach, a więcej o atrakcyjnych propozycjach kulturalnych, w tym o wydarzeniach w regionie i w Lublinie.
W pierwszym programie z serii goszczą:
Ewa Hadrian – polonistka, znawczyni i popularyzatorka literatury, posiadaczka kolekcji 10 tysięcy książek, do niedawna związana z Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, twórczyni kulturalnych projektów,
Agnieszka Wojciechowska – animatorka i menedżerka kultury, autorka i współautorka programów edukacyjnych i kulturalnych w Warsztatach Kultury, dyrektorka festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia,
Jarosław Koziara – artysta sztuk wizualnych, twórca obrazów ziemnych, autor plakatów, projektant scenografii do sztuk teatralnych i koncertów, słynny autor równie słynnych instalacji w przestrzeni publicznej, pedagog i wydawca książek,
Tomasz Kowalewicz – do niedawna dziennikarz Gazety Wyborczej w Lublinie, autor muzycznej audycji Polskie Nagrania w Radiu Centrum, konferansjer, dziś związany z Warsztatami Kultury.
Zapraszamy w sobotę, mniej więcej po 17:00.
Agnieszka Krawiec, zapraszam.
I czekam na Państwa opinie i rekomendacje: mniejwiecej@radiolublin.pl.
Rekomendacje kulturalne Gości:
Ewa Hadrian: Dni Kultury Żydowskiej w Chełmie, w tym wystawa barwnych litografii Marca Chagalla w Muzeum Ziemi Chełmskiej oraz występ duetu skrzypcowego ROKDuo (Lucjan Szaliński-Bałwas i Marcin David Król) i (to częściowa rekomendacja) film dokumentalny o Idzie Haendel „The Haendel Variations”; Wojciech Kuczok „Rozmemuary” (i jego felietony w prasie); „Życie pełne historii” – z Andrzejem Romanowskim rozmawia Paweł Dybicz.
Agnieszka Wojciechowska: festiwal Now Art w Puławach (w tym koncert zespołu Trupa Trupa oraz argentyńskiej artystki Catnapp); prace Roberta Kuśmirowskiego, w tym czynna do stycznia 2025 r. wystawa „Perso[a]nomalia” w Bolonii; płyta „Beyond Echo of Time” Piernikowskiego.
Tomasz Kowalewicz: dworzec autobusowy w Puławach zamieniony przez Michała Stachyrę w Centrum Aktywności Społecznej; nowa płyta Davida Gilmoura „Luck and Strange”; książka Ludwiki Włodek „Buntowniczki z Afganistanu”.
Jarosław Koziara: kolekcja zegarów słonecznych w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, tam także wystawa retrospektywna prac Koziary; najnowsza książka Doroty Masłowskiej „Magiczna rana”; Breece D’J Pancake „Trylobity. Opowiadania zebrane”.
Fot. PrzeG