Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej znalazło się w gronie 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną. Wstępną listę przedstawiło Ministerstwo Zdrowia.
KSO opiera się na trzystopniowym podziale szpitali w obrębie województw i zakłada, że w każdym regionie będzie jeden wojewódzki ośrodek monitorujący.
CZYTAJ: Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej z najwyższym stopniem
– To nie tylko ogromny prestiż, ale też lepsza jakość świadczonych usług i nie tylko – mówi pełniący obowiązki dyrektora COZL w Lublinie, Piotr Matej. – Szpital staje się tak zwanym ośrodkiem koordynującym dla pozostałych jednostek zakwalifikowanych do poziomu 2 Krajowej Sieci Onkologicznej. W aspekcie ekonomicznym pozwala to na dodatkowe pozyskiwanie pieniędzy z tytułu udzielanych świadczeń, bo jest dodatkowy współczynnik jakościowy. Po drugie umożliwia pozyskiwanie środków na modernizację i zakupy sprzętu, a także na dostosowanie czy też podniesienie jakości dotychczas wykonywanych procedur, poprzez zastosowanie nowych technik i technologii w leczeniu.
Pod koniec lipca Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 243 placówek, które znalazły się w krajowej Sieci Onkologicznej. Łącznie do tych szpitali ma trafić 5 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy.
MaTo / opr. ToMa
Fot. archiwum