Wojskowa defilada, apel pamięci i salwa honorowa – w Lublinie zakończyły się uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego i 104. rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej.
Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu. Żołnierze, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi i samorządowi złożyli kwiaty przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza i Józefa Piłsudskiego.
Główne uroczystości odbyły się na placu Litewskim w Lublinie.
CZYTAJ: Przedstawiciele władz państwowych złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza
– Danina krwi złożona została przez cały naród, również i mieszkańców naszego regionu i Lublina – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk. – To jest to symboliczne zwycięstwo, które przypieczętowało tę obronę i odzyskanie w pełni niepodległości i suwerenności.
Podczas Bitwy Warszawskiej część walk stoczono na terenie obecnego województwa lubelskiego.
– Lublin również odegrał tu ważną rolę – mówi Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. – Był zapleczem frontów, które przebiegały na szczęście w dużej odległości od miasta, bo zarówno Bitwa Warszawska, jak również bitwa na przedpolach Lwowa odbywała się w dosyć znacznej odległości. Lublin ma swoje wątki – jednym jest kontrofensywa z linii Wieprza kilku dywizji, które weszły na lewe skrzydła armii bolszewickiej, która szturmowała Warszawę, a część sił kontrofensywy weszła na tyły. Wzięły w kocioł wojsko bolszewickie, przez co poniosło ono ogromne straty.
– Dziś ta rocznica ma wymiar szczególny z uwagi na toczącą się wojnę za naszą wschodnią granicą – mówi podpułkownik Rafał Kluz, szef sztabu 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. – Szczególnego znaczenia nabierają słowa: wolność, suwerenność, niepodległość. Uświadamiają nam tym samym, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze.
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa Polaków w Bitwie Warszawskiej z bolszewicką Rosją.
Zdaniem historyków, była to jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata.
CZYTAJ: Chełmskie uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]
MaTo/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska