Chełmscy muzealnicy uczyli we wtorek (13.08), jak przygotować tradycyjny bukiet na przypadającą 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W tradycji ludowej to święto jest zwane Matki Boskiej Zielnej. Podczas nabożeństwa święci się bukiety.
Uczestnicy muzealnych warsztatów tworzyli własne roślinne kompozycje.
– W takim świątecznym bukiecie powinny znaleźć się: ogrodowe kwiaty, owoce, warzywa, kłosy zbóż, ale przede wszystkim zioła – podkreśla Michał Kowalik z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza. – Jeśli chodzi o zioła, to przede wszystkim te, które są już o tej porze roku, czyli szałwia czy mięta. Z roślin zielnych będą też wrotycz i nawłoć.
CZYTAJ: Wypadek podczas prac polowych. 46-latek z obrażeniami nogi
– Zwyczaj ten jest echem przedchrześcijańskich wierzeń i praktyk magicznych, które w kulturze ludowej przetrwały do dziś – wyjaśnia etnograf Ilona Sawicka. – Zioła miały swoją magiczną moc. Odpowiadały na przykład za leczenie chorób lub pomyślność. Okadzenie ziołami pomagało wyleczyć krowy, pokruszone zioła wsypywano do karmy dla kur.
Święcenie ziół na Matki Boskiej Zielnej – obok dożynek – jest w kulturze ludowej jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrzędów letnich.
Uczestnicy warsztatów nie tylko tworzyli świąteczne bukiety. Robili też aromatyczne mieszanki ziołowe, które można wykorzystać na przykład jako pachnidło do szafy.
MMaj / opr. ToMa
Fot. archiwum