Osoby mające wątpliwość, czy znaleziony grzyb jest jadalny, mogą skonsultować to ze specjalistami stacji sanitarno-epidemiologicznych.
– Można przynieść zebrane czy zakupione grzyby i jeżeli mamy wątpliwości, to sprawdzić, czy są one jadalne, czy też nie – mówi Paweł Majko z Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej w Szczecinie. – Powinniśmy zbierać gatunki, które znamy, których jesteśmy pewni. Jednak zdarza się tak, że niestety w naszych zbiorach znajdują się osobniki, których możemy nie być pewni. Jak najbardziej, możemy zgłosić się do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, ponieważ w każdej stacji jest klasyfikator grzybów bądź grzyboznawca.
Klasyfikator grzybów Magdalena Plewa wskazuje, jak grzyby powinny być dostarczone do konsultacji. – Całe, świeże, w koszykach, w opakowaniach przewiewnych. Nie wystarczy nam tylko trzonek bądź główka. Musi być cały grzyb, wykręcony, a nie ucięty nożykiem.
Na konsultacje można się zgłosić w godzinach pracy stacji sanitarno-epidemiologicznych, po uprzednim umówieniu się telefonicznym.
IAR / RL / opr. WM
Fot. archiwum