Sejm uchwalił zmiany dotyczące Trybunału Konstytucyjnego. To nowelizacja ustawy o TK oraz ustawa wprowadzające te przepisy. Obie określają zasady i organizację działania Trybunału Konstytucyjnego.
Za nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym głosowało 242 posłów, przeciw było 202, nikt nie wstrzymał się od głosu. Z kolei przepisy wprowadzające nową ustawę o TK także poparło 242 posłów, przeciw było 200, również nikt nie wstrzymał się od głosu.
CZYTAJ: Premier: policja otrzyma dodatkowy miliard zł [WIDEO]
Zgodnie z proponowanymi zmianami, na sędziego Trybunału będą mogły kandydować osoby, które co najmniej cztery lata nie były członkami partii, posłami ani senatorami. Przedstawione rozwiązania mają także spowodować, że jedna większość sejmowa nie będzie mogła na trwałe ukształtować składu Trybunału Konstytucyjnego. Stąd wśród propozycji znalazła się sejmowa większość kwalifikowana trzech piątych głosów do wyboru sędziego.
Zdaniem sejmowej większości, przyjęte zmiany mają odpolitycznić Trybunał Konstytucyjny oraz zakończyć spór z Komisją Europejską o praworządność. Prawo i Sprawiedliwość uważa natomiast, że rządzący chcą przejąć Trybunał, by móc wydawać korzystne dla siebie orzeczenia.
Ustawy trafią teraz do Senatu.
RL / IAR / PAP / opr. ToMa
Fot. @KancelariaSejmu