Pszczelarze i miłośnicy miodu spotkali się w Hańsku w powiecie włodawskim. Trwa tam XX, jubileuszowy Dzień Pszczelarza.
Podczas konferencji towarzyszącej imprezie wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, profesor Zbigniew Kołtowski omawiał między innymi jakość produktów pszczelich.
CZYTAJ: Żniwowanie czas zacząć! Pokaz w lubelskim skansenie [ZDJĘCIA]
– Naukowe badania dowodzą, że najzdrowszy jest miód gryczany – podkreśla profesor Kołtowski – Zmiatanie wolnych rodników, czyli przeciwdziałanie starzeniu się – to jest kapitalna sytuacja, jeśli chodzi i miód gryczany; związki, które decydują o smaku i zapachu miodu gryczanego, ale również o jego wartości biologicznej, czyli antyseptycznej. My cudze chwalimy, swego nie znamy. Słynny miód manuka, jak porównaliśmy wartość biologiczną, wartości antyseptyczne miodu manuka i naszego gryczanego, to wcale nie odbiegają, tylko nie każdy lubi ten miód, bo on jest charakterystycznie ostry w smaku. Trzeba go lubić.
Jubileuszowe spotkanie pszczelarzy w Hańsku jest poświęcone pamięci żyjącego w XIX wieku Jana Dolinowskiego, pochodzącego z tej miejscowości kapłana i pszczelarza. Dolinowski skonstruował pierwszy polski ul ramowy. Zajmował się popularyzacją zagadnień pszczelarskich. Był wykładowcą w Instytucie Gospodarstwa Wiejskiego i Leśnictwa w podwarszawskim Marymoncie.
Fot. wydarzenie FB
MMaj/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska/ archiwum