We wtorek (30.07) na olimpijskich arenach możemy zobaczyć między innymi nasze szpadzistki, judoczki czy pływaków. Iga Świątek po raz trzeci wyjdzie na kort. A zmagania na bokserskim ringu rozpocznie pięściarka Paco Lublin Julia Szeremeta.
Szpada
Polska drużyna szpadzistek awansowała do półfinału turnieju olimpijskiego w Paryżu. W meczu 1. rundy Polki pokonały Amerykankami 31:29. Polskie szpadzistki wystąpiły w składzie Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Aleksandra Jarecka i Renata Knapik-Miazga. Polki przegrywały niemal przez całe spotkanie, ale w ostatniej rundzie straty odrobiła Swatowska-Wenglarczyk.
Półfinałowymi rywalkami Polek będą Francuzki.
Żeglarstwo
Paweł Tarnowski z SKŻ Ergo Hestia Sopot zajmuje drugie miejsce w olimpijskich regatach w windsurfingowej klasie iQFoil. Po sześciu wyścigach prowadzi Holender Luuc van Opzeeland. W tej konkurencji medaliści wyłonieni zostaną w piątek (02.08). Żeglarze rywalizują w Marsylii.
W poniedziałek w jedynym wyścigu Tarnowski uplasował się na 12. pozycji, ale we wtorek w pierwszych trzech startach dopłynął na metę kolejno na trzecim, szóstym oraz drugim miejscu, co dało mu prowadzenie w gronie 24 deskarzy. Później aktualny wicemistrz świata była dziewiąty oraz finiszował za Opzeelandem, który został liderem.
Ubiegłoroczny triumfator czempionatu globu oraz tegoroczny brązowy medalista tej imprezy o trzy punkty wyprzedza Polaka oraz o cztery Toma Reuveny’ego z Izraela.
Polacy ścigają się na igrzyskach w ośmiu klasach, zabrakło ich jedynie w mieszanej klasie 470 oraz w katamaranach Nacra 17. Trzy lata temu na poprzednich igrzyskach w Tokio wystąpiła tylko Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) – z inną załogantką Kingą Łobodą (AZS AWFiS Gdańsk) była 15. w klasie 49erFX.
Żeglarstwo – klasa 49er
Z kolei Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (OŚ AZS Poznań) awansowali trzeciego dnia olimpijskich regat w klasie 49er z ósmego na szóste miejsce. Prowadzą Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel Paul. Żeglarze rywalizują w Marsylii.
W niedzielę Buksak i Wierzbicki sklasyfikowani byli w gronie 20 załóg na 11. pozycji, natomiast w poniedziałek, po trzech kolejnych startach, przesunęli się na ósmą lokatę.
Trzeciego dnia regat wicemistrzowie Europy z 2018 i 2023 roku zajęli najpierw ósme miejsce, w kolejnym, świetnie pod względem taktycznym rozegranym wyścigu, okazali się najlepsi, natomiast w ostatnim wtorkowym starcie dopłynęli na metę na 13. pozycji, co w sumie dało im awans na szóste miejsce.
Prowadzenie stracili Isaac McHardie i William McKenzie z Nowej Zelandii, którzy zamykają czołową trójkę, a na czoło przesunęli się trzeci do tej pory aktualni brązowi medaliści mistrzostw świata Botin i Trittel Paul. Drugą lokatę utrzymali Irlandczycy Robert Dickson i Sean Waddilove.
Biało-czerwoni tracą do liderów 26 punktów, natomiast nad 11. ekipą mają tylko 10 „oczek” przewagi.
W środę w tej klasie zaplanowano kolejne trzy wyścigi, natomiast w czwartek odbędzie się ostatni podwójnie punktowany wyścig z udziałem 10 czołowych duetów – tzw. medalowy.
Pływanie
Kornelia Fiedkiewicz nie zdołała awansować do półfinału rywalizacji pływaczek na 100 m stylem dowolnym podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polka uzyskała czas 55,25 s i została sklasyfikowana na 20. miejscu. Najlepsza w eliminacjach była Szwedka Sarah Sjoestroem – 52,99.
Jan Kałusowski nie zdołał awansować do półfinału rywalizacji pływaków na 200 m stylem klasycznym podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. Polak uzyskał czas 2.11,87 i został sklasyfikowany na 20. miejscu. Najlepszy w eliminacjach był reprezentant Korei Południowej Sung-jae Cho – 2.09,45.
Polscy pływacy Michał i Krzysztof Chmielewscy awansowali do półfinału rywalizacji na 200 m stylem motylkowym podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. W swojej serii eliminacyjnej Michał Chmielewski zajął drugie miejsce z czasem 1:55.28. Natomiast jego brat Krzysztof był trzeci w swojej rywalizacji w eliminacjach z czasem 1:55.42.
Pływak Jakub Majerski odpadł w eliminacjach 100 m stylem dowolnym podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu. W swojej serii eliminacyjnej Majerski zajął trzecie miejsce z czasem 49.44. Jednak w całych eliminacjach był 36.
Judo
Judoczka Angelika Szymańska przegrała w drugiej rundzie turnieju olimpijskiego z Meksykanką Priscą Acalaraz Aviti przez waza-ari. Polka tegoroczna wicemistrzyni świata była w Paryżu jedną z kandydatek do złotego medalu w kat. 63 kg.
Włocawianka dała się zaskoczyć 18. zawodniczce światowego rankingu już na początku walki. Akcję rywalki sędziowie ocenili na waza-ari. Szymańska potrzebowała pomocy medycznej. Po wznowieniu pojedynku Polka starała się atakować, ale Meksykanka cały czas umiejętnie kontrowała. Obie zawodniczki otrzymały po ostrzeżeniu, co specjalnie nie miało wpływu na końcowe zwycięstwo Acalaraz Aviti.
Tenis stołowy
Tenisistka stołowa Natalia Bajor awansowała do 1/8 finału igrzysk olimpijskich w Paryżu. W 1/16 finału Polka wygrała z reprezentującą Portugalię Fu Yu 4:3 (11:7, 11:8, 15:17, 4:11, 7:11, 12:10, 11:8). Następną przeciwniczką Natalii Bajor będzie Tajwanka Cheng I-Ching.
Jeździectwo
Podczas porannej reinspekcji weterynaryjnej koń Żanety Skowrońskiej-Kozubik nie został dopuszczony do startu, więc w drużynowym konkursie ujeżdżenia zastąpi ją rezerwowa Aleksandra Szulc. W opinii weterynarza polskiej kadry decyzja olimpijskiej komisji jest krzywdząca.
17-letni wałach Love Me wzbudził wątpliwości komisji sędziowskiej już w pierwszym przeglądzie i został wysłany na wtorkową reinspekcję, w której akceptu nie uzyskał, a powodem ma być nieregularność chodu. Lekarz kadry dr n. wet. Maciej Przewoźny był decyzją zszokowany.
– Nie mieliśmy wątpliwości co do stanu konia, był on regularnie sprawdzany. Opisano nieregularność prawej przedniej nogi, z którą nigdy nie miał problemów, więc to bardzo dziwna ocena. Czujemy się skrzywdzeni, ale decyzja komisji jest nieodwołana i nie ma, jak z nią dyskutować – powiedział PAP.
Specjalista końskiej ortopedii dodał, że w swojej pracy korzysta z aplikacji do analizy regularności chodu, a wierzchowiec nie wykazywał żadnych odstępstw od fizjologicznej normy. Przewoźny wcześniej obserwował przeglądy koni zawodników WKKW i analizował, jakie fizjologiczne asymetrie są przez komisję akceptowalne, a jakie nie.
– Bez problemu Love Me się w tych granicach łapał. Za to bezpośrednio po nas był prezentowany Abercrombie Rosjanki jeżdżącej w mołdawskich barwach Alisy Glinki, który ewidentnie był kulawy, a przegląd przeszedł. Czujemy się ewidentnie poszkodowani – opisał.
Kajakarstwo górskie
Kajakarka górska Klaudia Zwolińska z 10. wynikiem awansowała do półfinału igrzysk olimpijskich w Paryżu w slalomie C1. Awans do półfinału zapewnił sobie także Mateusz Polaczek, 13. w kwalifikacjach konkurencji K1.
RL / PAP / IAR / opr. ToMa
Fot. PAP/Rafał Oleksiewicz / PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG / PAP/EPA/TERESA SUAREZ / PAP/Adam Warżawa / PAP/EPA/OLIVIER HOSLET