O kondycji regionalnych rozgłośni radiowych, reformie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz finansowaniu mediów publicznych rozmawiał we wtorek (16.07) Parlamentarny Zespół ds. Mediów Publicznych w Warszawie.
CZYTAJ: Prezes Polskiego Radia: KRRiT próbuje zagłodzić media publiczne
– KRRiT nie realizuje swoich konstytucyjnych obowiązków i w nieuprawniony sposób zawłaszcza publiczne pieniądze przeznaczone na realizację naszego programu – mówi likwidator Radia Poznań, Piotr Michalak. – Mamy do czynienia z ogromnymi problemami finansowymi. Brakuje na wynagrodzenia, ZUS, podatki, na podstawowe opłaty, bez których trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiegokolwiek zakładu pracy, a zwłaszcza tak szczególnego jak publiczna rozgłośnia. Jest jednak również dobra wiadomość – wszystkim nam rośnie słuchalność.
Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia są ważnym elementem w systemie obronności i bezpieczeństwa Polski. – Widzimy to szczególnie w regionach przygranicznych, takich jak województwo lubelskie – stwierdza likwidator Polskiego Radia Lublin Mirosław Kasprzak. – Rozgłośnie regionalne są częścią systemu, który zabezpiecza działania w sytuacjach kryzysowych. To dzięki nim obywatele dostają sprawdzone i rzetelne informacje o pojawiających się zagrożeniach – dodaje Kasprzak.
– Mamy jeden cel: żeby media były niezależne, pluralistyczne i miały stabilne finansowanie – mówi posłanka Trzeciej Drogi Polski 2050, Barbara Oliwiecka. – Takie też cele wynikają z Europejskiego aktu o wolności mediów. Rozporządzenie to zostało wydane 17 kwietnia, a w tej chwili ruszają konsultacje dotyczące ustawy, która ma regulować wszystkie te ważne kwestie.
ZOBACZ: Kampania Społeczna 17-tu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia
Zaległości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, której przewodniczy Maciej Świrski, w stosunku do Polskiego Radia Lublin z tytułu abonamentu wynoszą obecnie prawie 4 miliony 800 tysięcy złotych.
RyK / opr. ToMa
Fot. YouTube screen