Dziś mija 455. rocznica hołdu pruskiego w Lublinie. W 1569 roku książę pruski Albrecht II Fryderyk Hohenzollern złożył uroczysty hołd lenny królowi polskiemu Zygmuntowi II Augustowi. Był to drugi hołd lenny złożony przez księcia pruskiego, po krakowskim hołdzie z 1525 roku.
Albrecht II Fryderyk Hohenzollern zabiegał o przychylność panów polskich i litewskich. Widział siebie jako realnego kandydata na tron polski po śmierci Zygmunta II Augusta.
CZYTAJ: Kolejne odnalezione szczątki przez Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN [ZDJĘCIA]
– Ten akt był niejako dopełnieniem zawarcia Unii Lubelskiej 1 lipca tego samego roku, która powoływała Rzeczpospolitą Obojga Narodów – wyjaśnia zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie do spraw Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej dr Marcin Gapski. – Do dzisiaj historycy zastanawiają się gdzie ten akt miał miejsce. Wskazywanych jest kilka lokalizacji. Jedną z nich jest plac Litewski w Lublinie. Wówczas nie ma on takiego charakteru jaki posiada dzisiaj. Z relacji, które są tam obecne dla tego czasu wiemy, że Zygmunt August wyszedł z „domu braci swoich Radziwiłłów”. Nie wiemy gdzie się ten dom znajdował, ale wiele wskazuje, że tym domem „braci Radziwiłłów” był dzisiejszy pałac Lubomirskich, siedziba Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i te wszystkie doniosłe wydarzenia miały miejsce tutaj, na dzisiejszym placu Litewskim w Lublinie.
Wydarzenie to zostało opisane przez Jana Kochanowskiego w poemacie „Proporzec albo Hołd Pruski”.
WT / opr. PrzeG
Fot. Hołd pruski Jana Matejki, 1882, wikipedia.org