– Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Grupy Azoty Puławy nie podjęło uchwały o ustanowieniu zabezpieczeń dla instytucji je finansujących – poinformowała spółka w piątek (19.07). W czwartek walne zgromadzenie całej Grupy Azoty również nie podjęło takiej uchwały kierując się rekomendacją rady nadzorczej
Zarząd Grupy Azoty Puławy poinformował w piątek, że nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy (NWZA) obradujące 19 lipca nie podjęło uchwały w sprawie zawarcia umowy lub umów pomiędzy wierzycielami spółek, ustanowienia przez spółkę zastawów rejestrowych na aktywach, w tym m.in. na rzeczach ruchomych lub prawach, zastawów finansowych lub cywilnych, ustanowienia przez spółkę hipotek umownych łącznych na prawie własności albo użytkowania wieczystego określonych nieruchomości oraz złożenia przez spółkę oświadczeń o poddaniu się egzekucji.
CZYTAJ: Grupa Puławy Azoty wstrzymuje produkcję melaminy
W środę 17 lipca rada nadzorcza Grupy Azoty wydała negatywną rekomendacje w sprawie takiej uchwały dotyczącej całej Grupy Azoty. Rada w rekomendacji zwróciła uwagę, że konieczne jest uprzednie zatwierdzenie wynegocjowanej umowy długoterminowej z wierzycielami grupy, której elementem powinny być zabezpieczenia będące przedmiotem proponowanej uchwały. – W ocenie rady nadzorczej brak zatwierdzenia w/w umowy z wierzycielami powoduje, iż podjęcie przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie w/w uchwały w przedmiocie ustanowienia zabezpieczeń,(…) na obecnym etapie byłoby przedwczesne – stwierdziła rada nadzorcza w opinii na NWZA Grupy Azoty.
CZYTAJ: Grupa Azoty Puławy: zwolnień grupowych nie będzie, ale sytuacja jest tragiczna
Pod koniec maja Grupa Azoty podpisała kolejny aneks do porozumienia z instytucjami finansującymi, obowiązujący do 30 lipca. Zawarcie aneksu do porozumienia zapewnia dalsze utrzymanie dostępności limitów w ramach umów o finansowanie i niepodejmowanie przez instytucje finansujące działań mających na celu anulowanie lub zredukowanie dostępnych limitów umów o finansowanie, jak również niewykorzystywanie określonych praw wynikających z umów o finansowanie w związku z ich naruszeniem lub potencjalnym naruszeniem w okresie obowiązywania porozumienia.
Grupa Azoty, do której należy Grupa Azoty Puławy to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, ma również silną pozycje na rynkach takich produktów jak melamina, poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanowa.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” S.A.