– W ciągu dwóch tygodni zaprezentowane zostaną założenia ustawy, która pozwoli uruchomić dodatkowe grunty pod budowę mieszkań – poinformował minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.
CZYTAJ: Bożena Lisowska: pracujemy w kuluarach nad ustawą medialną
Chodzi o grunty na obrzeżach dużych miast należące do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które mogłyby zostać przekazane samorządom.
– Za tym muszą pójść też inne działania – mówił na antenie Radia Lublin poseł Polski 2050 – Trzeciej Drogi Sławomir Ćwik. – Zarówno poprzez udostępnianie gruntów, poprzez upraszczanie procedur budowlanych, kwestie odrolnienia gruntów, finansowania, angażowania w zarówno podmiotów prywatnych, jak i też samorządów w zakresie Spółdzielczych Inicjatyw Mieszkaniowych, TBS-ów, budownictwa społecznego. Trzeba będzie do tego bardzo szeroko podejść. Będzie także element dopłaty do kredytu, ale nie skumulowanego w jednym czasie, bo to by spowodowało peak wzrostu wartości mieszkań.
Projekt programu pomocy zakupu pierwszego mieszkania „Kredyt na start” zostanie zaprezentowany najpóźniej po wakacjach. W ciągu pięciu lat na ten cel może trafić nawet 11 mld zł.
TSPi / opr. AKos
Fot. archiwum RL
Pliki dźwiękowe
Sławomir Ćwik


![Ośrodek w Załuczu otrzymał specjalny samochód do przewozu osób z niepełnosprawnościami [WIDEO] 2 EAttachments91845762df8581bec35364732da0b3157283718 xl](https://radio.lublin.pl/wp-content/uploads/2025/12/EAttachments91845762df8581bec35364732da0b3157283718_xl-350x250.jpg)








