– Polska 2050 – Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt uchwały zobowiązujący NIK do przeprowadzenia kompleksowej kontroli w KRRiT. Sięgamy po narzędzie, które w historii polskiego parlamentu było stosowane tylko raz – mówił szef klubu 2050-TD Mirosław Suchoń.
Polska 2050-TD złożył w Sejmie projekt uchwały, której celem jest zobowiązanie Najwyższej Izby Kontroli do przeprowadzenia kompleksowej kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz innych odpowiednich organów w zakresie realizacji konstytucyjnych i ustawowych obowiązków. Uchwała dotyczy okresu od 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2024 r.
CZYTAJ: Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego poparła związkowców z Radia Lublin. Chodzi o środki z abonamentu
– Sięgamy po narzędzie, które w historii polskiego parlamentu było stosowane tylko raz, bardzo dawno temu, w trzeciej kadencji parlamentu – powiedział Suchoń na piątkowej konferencji prasowej. Jak wyjaśnił, chodzi o kompleksową kontrolę w KRRiT poświęconą nie tylko kwestiom finansowym, ale również dotyczącą wywiązywania się z obowiązków określonych w konstytucji oraz w przepisach, na podstawie której działa KRRiT.
Dodał, że kontrola ma dotyczyć również m.in. procesu koncesyjnego i rozporządzania środkami finansowymi, które powinny trafiać do mediów publicznych z abonamentu, ale nie trafiają, ponieważ są blokowane przez przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego.
CZYTAJ: Kampania Społeczna 17-tu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia
Suchoń zaznaczył, że Polska 2050-TD wnosi w uchwale, aby NIK przeprowadziła kontrolę wszystkich aspektów działania KRRiT dotyczących rynku medialnego, do czego zobowiązana jest na mocy przepisów.
Posłanka Barbara Oliwiecka przypomniała, że KRRiT przekazuje środki z abonamentu do depozytu sądowego, jednak posłanka zwracała uwagę, że sądy odmawiają przyjęcia depozytu „wskazując, że nie ma żadnych ustawowych podstaw, aby te środki nie były przekazywane bezpośrednio do rozgłośni”. – Działania te odbieramy jako zemstę polityczną ostatniego bastionu PiS, który nie może pogodzić się z przegranymi wyborami – oceniła.
CZYTAJ: Prezes Polskiego Radia: KRRiT próbuje zagłodzić media publiczne
W czwartek (04.07) sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu odrzuciła sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2023 r. oraz informację o działalności Rady Mediów Narodowych w 2023 r.
Pod koniec czerwca ministra kultury Hanna Wróblewska poinformowała, że MKiDN rozpoczęło społeczne konsultacje projektu nowej ustawy medialnej. Wśród założeń jest m.in. likwidacja abonamentu, zniesienie Rady Mediów Narodowych i reforma KRRiT.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. Adrian Grycuk / wikipedia.org