Dziś (22.07) w Lublinie odbędą się główne obchody 80. rocznicy likwidacji niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.
CZYTAJ: Lublin: obchody 80. rocznicy likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku
O 11:00 na III polu więźniarskim uczestnicy ceremonii oddadzą hołd ofiarom Majdanka, złożą wieńce i zapalą znicze pod Kolumną Trzech Orłów. W 1943 r. więźniowie pracujący przy jej budowie pod wodzą Albina Marii Bonieckiego i Stanisława Zelenta potajemnie umieścili w jej wnętrzu niewielkie pudełko z prochami. Od tamtej pory monument stał się pierwszym mauzoleum i pomnikiem wzniesionym ku pamięci ofiar Majdanka.
Dzisiejsza ceremonia połączona jest z odsłonięciem okolicznościowego muralu przed fasadą Centrum Obsługi Zwiedzających oraz premierą wspomnień i losów jednego z więźniów KL Lublin, Bolesława Burskiego „Pawiak, Majdanek, Auschwitz…”.
CZYTAJ: Ostatnia z rodu. Pamiątki Anny Branickiej-Wolskiej w Muzeum „Pod Zegarem” [ZDJĘCIA]
Premiera wspomnień więźnia KL Lublin Bolesława Burskiego „Jasieńczyka”
Spisana w latach 1945–1948 relacja „Pawiak – Majdanek – Auschwitz” ukazuje realia życia obozowego.
Bolesław Burski urodził się w 1905 r. Był legionistą, harcerzem i działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Podczas II wojny światowej działał w Armii Krajowej. Organizował siatki sabotażowe, prowadził tajną szkołę podchorążych w Warszawie, należał do Tajnej Głównej Komendy ZHP na Pradze – późniejszych Szarych Szeregów. Aresztowano go w nocy z 26 na 27 grudnia 1942 roku wskutek donosu. Z więzienia gestapo na Pawiaku przewieziony został do KL Lublin w styczniu 1943 roku. W kwietniu 1944 roku wywieziono go do KL Auschwitz. Zbiegł z transportu ewakuacyjnego do KL Mauthausen.
Prezentacja książki w rozmowie Nadii Soli-Sałamachy z Działu Historii Państwowego Muzeum na Majdanku z Anną Wójcik, redaktorką książki i kierowniczką muzealnego archiwum, o 12:10 w Centrum Obsługi Zwiedzających.
CZYTAJ: Kufer podróżny wśród pamiątek przekazanych do muzeum na Majdanku
Na zakończenie uroczystości będzie można uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie pt. „Pamiątki”.
RyK / opr. AKos
Fot. archiwum RL