Dziś (08.07) przypada 44. rocznica wydarzeń zwanych Świdnickim Lipcem. W 1980 roku pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” zatrzymali produkcję. Głównym powodem była podwyżka cen na żywność.
CZYTAJ: Siła ducha, która doprowadziła do zmian. Dziś 44. rocznica Świdnickiego Lipca
W ten weekend prawie tysiąc strażaków z całego kraju zdobyło najwyższy szczyt Karkonoszy. Byli wśród nich także druhowie z ochotniczych straży pożarnych z naszego regionu. W pełnym umundurowaniu, ważącym ponad 20 kg, weszli na Śnieżkę, która liczy 1603 m n.p.m. po to, by zachęcić innych do rejestracji w bazie dawców szpiku i komórek macierzystych DKMS.
CZYTAJ: Dali przykład jak pokonać wyzwanie. Strażacy zdobyli Śnieżkę [ZDJĘCIA]
To nie rewolucja, a naturalny proces rozwoju języka – tak zapowiedziane przez Radę Języka Polskiego jakiś czas temu zmiany w ortografii komentuje językoznawca i dyrektor Centrum Badań Komunikacji Publicznej UMCS prof. Paweł Nowak.
Zapowiedziane zmiany w ortografii to pierwsze tak duże zmiany od blisko 80 lat. Generalnie ma być szybciej, łatwiej i prościej. Rozmowę poprowadził Tomasz Maczulski.
CZYTAJ: Będzie szybciej i łatwiej? Prof. Paweł Nowak o wielkich zmianach w polskiej ortografii
We wtorek (09.07) minie miesiąc od wyborów do Parlamentu Europejskiego. W przyszły wtorek (16.07) wybrani wówczas deputowani zbiorą się w Strasburgu na inauguracyjnym posiedzeniu. Wbrew pozorom, ten miesiąc dla szefostwa frakcji i grup politycznych nie był czasem odpoczynku. Rozstrzygają się losy obsady kluczowych stanowisk w Unii.
CZYTAJ: Janusz Lewandowski: Mecz na europejskiej szachownicy trwa
Program prowadziła Ewelina Kwaśniewska.
Fot. Państwowa Straż Pożarna FB