W Lublinie rozmawiano o przyszłości muzeów i wyzwaniach jakie przed nimi stoją.
– 10 lat temu zaczęły powstawać muzea narracyjne – mówi dyrektorka Muzeum Narodowego w Lublinie Katarzyna Mieczkowska. – Muzeum II Wojny Światowej jest takim przykładem. Powstała wtedy swoista dyskusja odnośnie tego, czy te muzea nie zniszczą nam tych prawdziwych, tradycyjnych muzeów, czy się nie zestarzeją. Jesteśmy dziesięć lat później – jedne i drugie funkcjonują i mają się świetnie.
CZYTAJ: „Deskorolką przeciwko depresji”. Wypadek przeszkodził w spektakularnej podróży
– Wyzwań jest dużo, ale przede wszystkim trzeba kontynuować to, co robimy, czyli budujemy duże muzea – mówi dr Tomasz Kranz, dyrektor Państwowego Muzeum na Majdanku. – Jeżeli chodzi o muzea historyczne, bo takie muzeum ja reprezentuję, to wydaje mi się, że dorobek tych muzeów jeśli chodzi o ekspozycje jest dość znaczący. Tego typu wystawy powinny być przede wszystkim autentyczne, dokumentalne, przekazywać informacje i stwarzać przestrzeń do kontemplacji zabytków historycznych samego miejsca.
Spotkanie było połączone z promocją książki Krzysztofa Pomiana „Wenecja w kulturze europejskiej”. Publikację wydano z okazji 90. rocznicy urodzin autora.
LilKa/ opr. DySzcz
Fot. Piotr Michalski