Wzrost zachorowań na cukrzycę to jeden ze skutków pandemii COVID-19 – twierdzą naukowcy. Jak mówią, osoby po zarażeniu wirusem SARS-CoV-2 często borykają się z różnymi powikłaniami.
– Te powikłania dotyczą każdej grupy wiekowej – mówi prof. Anna Pacian z Katedry Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Są to konsekwencje, które dotyczą różnych układów – układu krążenia, układu oddechowego, układu endokrynologicznego. A więc wzrosty zachorowań na cukrzycę, otyłość, ale także powikłania dotyczące chorób kardiologicznych, pulmonologicznych, konsekwencje neurologiczne.
– Pandemia COVID-19 przyczyniła się do kryzysu zdrowotnego – mówi konsultant wojewódzki w zakresie zdrowia publicznego, prof. Teresa Kulik. – Pandemia nałożyła się na epidemię chorób przewlekłych, chorób cywilizacyjnych, chorób niezakaźnych, powodując tzw. dodatni synergizm, czyli opóźnienie w diagnozowaniu, leczeniu i rehabilitacji.
W Collegium Maximum Uniwersytetu Medycznego w Lublinie trwają Lubelskie Dni Promujące Zdrowie. W ramach wydarzenia środowiska medyczne dyskutują na temat sytuacji zdrowotnej społeczeństwa polskiego po pandemii COVID-19. Konferencja potrwa do jutra.
InYa / opr. WM
Fot. Iwona Burdzanowska