Pałac oraz kościół w Tarnogórze koło Krasnegostawu zamieniły się w plan filmowy. Nagrywano tu ujęcia do filmu poświęconego Antoniemu Patkowi, założycielowi najsłynniejszej marki zegarków na świecie – Patek Philippe.
– To pierwszy film o tym wielkim Polaku, którego stawiam na równi z Paderewskim czy Skłodowską-Curie – podkreśla reżyser filmu Krzysztof Paluszyński. – Najbardziej spektakularne wydają mi się fabularyzowane sceny. Bo to jest fabularyzowany dokument z udziałem licznych aktorów.
POSŁUCHAJ: 24.08.2023 Dominik Gil – „Antoni Patek – zegarmistrz królów”
W rolę Antoniego Patka wciela się aktor Hubert Caban: – Patek na pewno był bardzo charyzmatyczny. Żeby założyć taką firmę, trzeba mieć łeb na karku. Był pomysłowy, inteligentny, sprytny.
Zdjęcia nieprzypadkowo powstają w rejonie Krasnegostawu. Antoni Patek urodził się właśnie w tych okolicach. – Ten fakt udało się potwierdzić dopiero kilka lat temu – mówi wiceprezes Towarzystwa Historycznego imienia Antoniego Patka, Andrzej Gołąb. – Informację, która potwierdziła, że Patek urodził się tutaj, w okolicy, czyli w Piaskach Szlacheckich, zdobył prof. Andrzej Wac-Włodarczyk. Sprawdzał on swoje korzenie rodowe i tak natknął się na wpis w księgach parafii w Tarnogórze.
CZYTAJ: Sala w LCK nosi imię zegarmistrza królów
W niedzielne (16.06) popołudnie ekipa filmowa pojawi się w Piaskach Szlacheckich. Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
ZOBACZ: Aleksander Batorski: Antoni Patek zrewolucjonizował rynek zegarów
Zegarki Patka nosili miedzy innymi: królowa Wiktoria, car Rosji Mikołaj II, Ryszard Wagner, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Zygmunt Krasiński, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Federico Fellini, Sophia Loren, Walt Disney, Michaił Gorbaczow, Elton John, Karl Rummenigge, Franz Beckenbauer czy Claudia Schiffer.
JN / opr. ToMa
Fot. wikipedia.org