Ostrzeżenie przed upałami i burzami dla województwa lubelskiego wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Upały najbardziej będą doskwierały dziś (30.06) mieszkańcom południowej i wschodniej części regionu. Tam temperatura w cieniu wzrosła do 35 stopni Celsjusza.
W całym regionie prognozowane są też burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu do 35 litrów wody na metr kwadratowy. Do tego trzeba spodziewać się porywistego wiatru do 80 km/h. Lokalnie może spaść grad. Ostrzeżenie przed burzami obowiązuje do 8 rano w poniedziałek (01.07).
CZYTAJ: Upał śmiertelnie niebezpieczny. Nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w aucie!
Strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas gwałtownych burz.
– Zawsze apeluję o niepozostawianie na balkonach luźnych przedmiotów, w trakcie gwałtownych zjawisk atmosferycznych mogą stwarzać zagrożenie – przypomina rzecznik prasowy lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, młodszy kapitan Tomasz Stachyra. – Zwróćmy uwagę na to, żeby nie stawiać samochodów pod drzewami. Ze względu na towarzyszący burzom silny wiatr drzewa łamią się. Wyłączmy różnego rodzaju źródła prądu, żeby zabezpieczyć się ewentualnie przed różnymi przepięciami w wyniku wyładowań. Zadbajmy również o to, żeby w czasie podróży samochodem, wyjeżdżając z terenów leśnych, zwrócić szczególną ostrożność, bo ten silny wiatr może wyprowadzić samochód z toru jazdy i spowodować niebezpieczeństwo.
Dodatkowo Biuro Prognoz Hydrologicznych ostrzega przed nagłym wzrostem wody na Wiśle i Bugu oraz ich dopływach w związku z gwałtownymi burzami, jakie mogą przejść w nocy przez województwo lubelskie. W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia – czytamy w komunikacie hydrologów.
CZYTAJ: „Trzeba sobie jakoś radzić”. Ogromny upał w regionie
Czeka nas też kolejna tropikalna noc. Termometry o 21.00 będą jeszcze wskazywać 27 stopni Celsjusza, w najchłodniejszej części nocy nie spadną poniżej 20 stopni. Synoptycy ostrzegają, że przy takich temperaturach w nocy mogą występować problemy ze snem.
RyK / opr. PrzeG
Fot. archiwum RL