Rozgłośnie regionalne Polskiego Radia od początku roku nie otrzymują pieniędzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Wypłatę środków blokuje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski.
Od stycznia do końca maja regionalne rozgłośnie powinny otrzymać z tytułu abonamentu blisko 80 mln zł. Zaległości w stosunku do Radia Lublin wynoszą obecnie ponad 4 mln zł.
CZYTAJ: Senator Jacek Trela o sytuacji Radia Lublin w Senacie RP [WIDEO]
Sytuacją mediów publicznych zajął się m.in. senator z Klubu Parlamentarnego Polska 2050 Trzecia Droga, wybrany z okręgu lubelskiego, Jacek Trela. Podczas posiedzenia Senatu skierował pytania do przewodniczącego Świrskiego, jak i do prezesa Prokuratorii Generalnej dotyczące możliwej interwencji w sprawie wypłaty mediom publicznym należnych pieniędzy.
Senator mówił w Polskim Radiu Lublin, jakie są efekty jego interwencji. – Prokuratoria Generalna nie ma możliwości prawnych zaangażowania się w mediacje między Krajową Radą Radiofonii i Telewizji a rozgłośniami regionalnymi Polskiego Radia z uwagi na to, że następuje tutaj połączenie interesów dwóch podmiotów należących do Skarbu Państwa. Natomiast jeżeli dojdzie do procesu sądowego o zaległe wypłaty, Prokuratoria być może będzie mogła się włączyć – informuje senator Trela.
CZYTAJ: Kampania Społeczna 17-tu Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia
– Od pana Świrskiego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. Zresztą nie spodziewałem się, żeby był chętny do jej udzielania. Jest to bowiem człowiek, który wyraźnie w sposób polityczny traktuje swoją funkcję, zawłaszczył Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i wykonuje zadania nadane mu przez partię polityczną – mówi nasz gość. – Nie pozostawię tego. Jeżeli nie udzieli odpowiedzi, podejmę stosowne działania prawne, żeby również za nieudzielenie odpowiedzi poniósł odpowiedzialność.
– Dla mnie, jako prawnika i obywatela, nie mieści się w głowie, żeby można było działaniami jednej osoby, mówię tutaj o panu Świrskim, doprowadzić do dramatycznej sytuacji rozgłośnie regionalnych i ich pracowników. To się musi skończyć. Jest zawiadomienie o możliwości popełnienia przez niego przestępstwa. Wierzę, że prokuratura rozpocznie właściwe działania. Kiedy pan Świrski będzie miał postawione zarzuty, skończy się jego misja partyjna w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Nie myślę tu nawet o postawieniu go przed Trybunałem Stanu, ale o zwykłej działalności przestępczej urzędniczej. To człowiek, który przekroczył swoje uprawnienia, czyli mówimy o odpowiedzialności z artykułu 231 Kodeksu karnego – stwierdza senator Jacek Trela.
– Moim zdaniem rola mediów regionalnych jest kolosalna. Uważam, że rozgłośnie regionalne współtworzą tkankę regionu. A marka Radia Lublin jest szczególna – dodał nasz gość.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Senator Trela jest przekonany, że państwo polskie nie zostawi pracowników i misji Polskiego Radia samym sobie.
LeW / opr. WM / ToMa
Fot. RL