Nieznane opowieści „Ludzi Kresów” były tematem konkursu organizowanego przez lubelskie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej.
Jedną z laureatek w kategorii prac plastycznych jest 15-letnia Hanna Lisowska.
– Namalowałam kolaż pod tytułem „Historia życia mojej prababci”, która pochodziła z terenów dzisiejszej Ukrainy – mówi autorka. – Napisała ona dziennik z całą swoją historią. Miała dobrą pamięć, bo wszystkie, zarówno fajne, jak i bardziej wzruszające historie, zostały tam zawarte. To dla mnie bardzo ważne, że mogę ukazać historię jej życia.
CZYTAJ: Droga jest już przejezdna, ale las wygląda strasznie. Krajobraz po nawałnicy [ZDJĘCIA]
– Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Kresach oraz integracja międzypokoleniowa – mówi koordynator Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie doktor Marcin Gapski. – To losy Polaków, które pokazują, jak są skomplikowane dzieje naszego państwa i narodu. I przekaz pokoleniowy – to, że młodzi ludzie pytają swoich rodziców, dziadków. Myślę, że są tu zaangażowane setki osób. A przez te trzy lata to tysiące osób, które dowiedziały się o naszym muzeum i sięgnęły do swoich rodzinnych opowieści.
CZYTAJ: Jest nawet lewitująca piramida. Prace Picassa w zamojskim muzeum
W trzeciej edycji konkursu wzięło udział ponad 140 uczestników z 14 województw. Najmłodszy uczestnik miał 7 lat, najstarszy 21. Nagrodzono 46 prac, które można oglądać w Muzeum w godzinach pracy placówki do końca czerwca.
Listę wszystkich laureatów można znaleźć w załączniku poniżej.
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzawska
Pliki:Wyniki konkursu Ludzie Kresow-opowiesci -nieznane