Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu, oddział Państwowego Muzeum na Majdanku, obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia.
– To muzeum powstało na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady – mówi rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku, Agnieszka Kowalczyk-Nowak. – Obóz ten pochłonął prawie 500 tys. istnień ludzkich. To trzeci pod względem liczby ofiar obóz założony przez Niemców na terenie okupowanej Polski. Więcej osób zginęło jedynie w Treblince i Auschwitz. Jest to więc miejsce istotne nie tylko dla naszego regionu, ale także dla całej Europy.
Obóz zagłady w Bełżcu był pierwszym miejscem, w którym Niemcy zastosowali stacjonarne komory gazowe do mordowania Żydów. Trafiali tu Żydzi nie tylko z Polski, ale także Niemiec, Austrii czy Słowacji.
W ciągu 20 lat istnienia Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu odwiedziło około 700 tysięcy osób.
CZYTAJ: To była największa uczelnia na świecie. Zagadki księgozbioru lubelskiej Jesziwy [ZDJĘCIA]
W poniedziałek (03.06) w Bełżcu rozpoczynają się trzydniowe uroczystości z okazji 20-lecia Muzeum – Miejsca Pamięci. Zaplanowano prelekcje dotyczące powstawania muzeum i upamiętnienia terenu byłego obozu zagłady w Bełżcu oraz międzynarodową konferencję pt. „Museum exhibitions in the Holocaust memorials: from Bełżec to Sobibór”. Początek uroczystości w Bełżcu o godzinie 17.00.
Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu zostało wybudowane w obecnym kształcie w 2004 r. jako oddział Państwowego Muzeum na Majdanku. W budynku muzealnym prezentowana jest stała wystawa historyczna dokumentująca dzieje SS-Sonderkommando Belzec na tle nazistowskiej polityki eksterminacyjnej wobec Żydów. Ofiary tego miejsca upamiętnia pomnik-cmentarz. Centralną część tworzy wzgórze z masowymi grobami, które przecina wąska droga nazywana Szczeliną. U jej wylotu, w miejscu przypuszczalnej lokalizacji komór gazowych, znajduje się Nisza Ohel z imionami pomordowanych.
MaK / InYa / opr. ToMa/ DySzcz
Fot. archiwum