O projektach zmian, które mają szansę na realizację w mediach publicznych, rozmawiali dziś (04.06) specjaliści podczas konferencji „Likwidacja czy reforma? Przyszłość mediów publicznych w Polsce”, która odbywa się w Poznaniu.
– Chcemy, żeby w nowej ustawie medialnej znalazły się między innymi zapisy mówiące o naszych obowiązkach związanych z edukacją medialną – mówi uczestnicząca w konferencji dziennikarka Radia Lublin Agata Koss-Dybała (na zdj.). – Proponujemy, aby prowadzić kartę powinności dziennikarza mediów publicznych. Tu muszą być postawione wymagania wobec nas samych. Musimy mieć świadomość, że jest to zawód zaufania publicznego. Jako media publiczne powinniśmy dawać możliwość oceny poprzez prezentację i kształtowanie postaw świadomego odbioru przekazów kultury, przekazów społecznych, ale żeby to robić musimy mieć świadomość gatunków, w których się wypowiadamy.
Przypomnijmy, że obecnie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (której przewodniczącym jest Maciej Świrski) od początku roku nie przekazuje większości rozgłośniom regionalnym należnego im abonamentu. Zaległości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w stosunku do Polskiego Radia Lublin z tytułu abonamentu wynoszą obecnie ponad 4 miliony złotych.
EwKa / opr. LisA
Fot. Konferencja: Likwidacja czy reforma? Przyszłość mediów publicznych w Polsce / YT Screen