Po raz 58. w Kazimierzu Dolnym rozpoczyna się Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
– Na scenie przez trzy dni zaprezentuje się kilkuset artystów ludowych: solistów, instrumentalistów, kapel i zespołów śpiewaczych – mówi Marek Krakowski, dyrektor Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. – W tym kazimierskim klimacie spotykają się kapele, śpiewacy, muzycy prezentujący etnosy różnych stron Polski. Polska historycznie, kulturowo, etnograficznie w pigułce.
Mimo obaw, że z upływem lat wykonawców prezentujących kulturę tradycyjną będzie coraz mniej, tak nie jest.
– Jest bardzo wielu chętnych, by wystąpić w Kazimierzu, choć zmiany są widoczne – uważa prof. Jan Adamowski, przewodniczący jury festiwalu. – Teraz właściwie wszyscy są co najmniej dwukulturowi. To stwarza nowe sytuacje, także i dla Kazimierza, dla tych wykonawców. W wielu wypadkach oni muszą się też uczyć swojej tradycji. Potrzebne są nowe źródła.
CZYTAJ: Kazimierz Dolny: Klub Festiwalowy przyciąga miłośników kultury ludowej
Folkloryści, etnomuzykolodzy i etnolingwiści od jutra (21.06) będą oceniać występy artystów na scenie na rynku. Dziś (20.06) w Muzeum Nadwiślańskim trwa Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne poświęcone muzyce ludowej Wielkopolski.
Jutro o 9.15 przez rynek przejdzie uroczysty korowód. Festiwal to także koncerty towarzyszące m.in zespołów Rokiczanka i Czermszyna, Klub Festiwalowy, który stawia na warsztaty, a także Targi Sztuki Ludowej.
SzyK / opr. PrzeG
Fot. archiwum