Od 300 lat mieszkańcy Lublina są otoczeni wsparciem przez ojców kapucynów. Z tej okazji w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła zostanie odprawiona uroczysta msza święta.
Kapucyni przybyli do Lublina dokładnie 24 maja 1724 roku na zaproszenie księcia Pawła Karola Sanguszki, który ufundował klasztor. Zakonnicy w Lublinie rozwijali kult maryjny. To w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi, ufundowanej przez ojca Prokopa Leszczyńskiego na początku lat 60. XIX wieku, odbyły się pierwsze w Lublinie nabożeństwa majowe.
– Współcześnie kapucyni prowadzą całodzienną adorację Najświętszego Sakramentu w kaplicy, a także dyżur spowiedzi – mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, wykładowca teologii moralnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL. – Kapucyni w Lublinie, chwaląc pana Boga, służą ludziom przez prowadzenie duszpasterstwa w swoim kościele, który obejmuje spowiadanie i głoszenie kazań, stały dyżur konfesjonału na Krakowskim Przedmieściu. Na Poczekajce jest duża, ponad 13-tysięczna parafia. Ponadto bracia są kapelanami w Lublinie w szpitalu przy al. Kraśnickiej, a także spełniają posługę rekolekcjonistów.
CZYTAJ: 300 lat zakonu w Lublinie na wystawie w centrum miasta [ZDJĘCIA]
W czasie II wojny światowej bracia kapucyni pomagali uchodźcom i pomagali podczas akcji konspiracyjnych. Z tego powodu 25 stycznia 1940 roku Niemcy aresztowali 25 zakonników, osadzono ich w więzieniu na Zamku Lubelskim, potem przewieziono do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu zginęło. Trzech lubelskich kapucynów: Henryk Krzysztofik, Fidelis Chojnacki i Florian Stępniak zostało 13 czerwca 1999 roku zaliczonych w poczet błogosławionych przez Jana Pawła II.
Msza dziękczynna odbędzie się o 18:30.
RyK / PaSe / opr. PrzeG / LisA
Fot. Bracia Kapucyni – Lublin Śródmieście FB