O sowietyzacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej po II wojnie światowej i stosowanym w tym procesie aparacie represji rozmawiają specjaliści w lubelskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej.
– Wraz z władzą komunistyczną w Polsce pojawił się aparat represji znany z ZSRR – mówi wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor habilitowany Karol Polejowski. – Wraz z zajmowaniem ziem polskich przez Armię Czerwoną, armię sowiecką wprowadzano ten system rządów, który znano ze Związku Sowieckiego. A więc natychmiast niejako tworzono np. system bezpieczeństwa, cywilnego i wojskowego. O tym też trzeba pamiętać, że mamy do czynienia z bezpieką cywilną i wojskową, a więc tego głównego elementu represyjnego, który miał zapewnić panowanie nad podbitą ludnością, w tym wypadku Polski komunistycznej.
CZYTAJ: Zmarł żołnierz raniony na granicy
Konferencja została zorganizowana w kontekście 80. rocznicy utworzenia marionetkowego i podporządkowanego Stalinowi Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, którego istnienie zapoczątkowało formalne przejęcie władzy w Polsce przez komunistów.
MaK / opr. LisA
Fot. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie FB