Unia Europejska zwraca się coraz bardziej ku wschodowi Europy. Napaść Rosji na Ukrainę wymusiła na krajach Zachodu zmianę postrzegania państw wyznających podobne wartości na wschodzie kontynentu, tak w kontekście wspólnego bezpieczeństwa, jak też perspektyw rozszerzenia wspólnoty. Poranny gość Radia Lublin, wiceminister spraw zagranicznych Marek Prawda określa to mianem „uwschodnienia Unii”.
– Nasi zachodni sąsiedzi często mówili o Ukrainie czy Gruzji, że je znają, nie rozróżniali tego, że oni znali rosyjską opowieść na temat Ukrainy i Gruzji – wskazuje wiceminister. – To się trochę zemściło przy pierwszych reakcjach po wybuchu wojny. Tam są kraje, które mają swoją politykę, swoje marzenia polityczne, swoją tożsamość historyczną i zasługują na – jeżeli nie członkostwo w Unii Europejskiej – to formę współpracy z Unią Europejską, która pozwoli nam czuć się bezpieczniej.
Cała rozmowa w materiale wideo:
Zdaniem wiceministra rozszerzenie wspólnoty o kraje takie jak Ukraina i Mołdawia jest dla Unii Europejskiej szansą, a nie kłopotem. Za dokładnie miesiąc miną dwa lata, odkąd oba państwa uzyskały status kandydatów do Wspólnoty. Od grudnia ubiegłego roku taki status ma też Gruzja, ale może on zostać „zamrożony” w związku z przyjęciem przez rząd w Tbilisi ustawy o tzw. „zagranicznych agentach” na wzór rosyjskiej i pacyfikacji pokojowych protestów. Decyzje mogą zapaść w przyszłym tygodniu na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii.
JB / opr. WM
Fot. PrzeG