Jak przekształcić pomysły i wyniki prac badawczych w technologie gotowe do wejścia na rynek – między innymi o tym rozmawiają w Puławach przedstawiciele ośrodków akademickich z całej Polski. To 15. Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii. Do tego zrzeszenia należy gospodarz dzisiejszego spotkania – Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.
– Do komercjalizacji wiedzy, czyli przygotowania konkretnych rozwiązań dla przeciętnego Kowalskiego, przywiązujemy u nas dużą rolę – mówi dyrektor instytutu, profesor Mariusz Matyka. – Widzimy, że te kraje, gospodarki, które dynamicznie się rozwijają, opierają ten rozwój na najnowszych rozwiązaniach, jakie wypracowane są w uczelniach i potem transferowane już do praktyki. Całkiem niedawno skończyliśmy projekt Inkubator Innowacyjności, gdzie powstały trzy rozwiązania, które są na etapie zgłoszeń patentowych. Jedno to jest aplikacja internetowa, która służy do optymalizacji zużycia nawozów azotowych, głównie realizacji dyrektywy azotanowej. Są także dwa produkty mikrobiologiczne, które mają poprawiać właściwości gleby.
CZYTAJ: Wybuch w szkole pożarnictwa. 9 osób rannych
Konferencja potrwa do środy (15.05). Jutro (14.05) i pojutrze uczestnicy tego wydarzenia będą obradowali w Kazimierzu Dolnym.
ŁuG / opr. PrzeG
Fot. ŁuG