Województwo lubelskie w najbliższych latach czeka deszcz unijnych pieniędzy. Otrzymamy środki z Krajowego Programu Odbudowy oraz innych programów. To miliardy złotych, które trafią między innymi na rozwój infrastruktury, rozwój przedsiębiorczości, czy rolnictwo.
Za ich wydanie będzie odpowiedzialny między innymi Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, którym kieruje marszałek Jarosław Stawiarski: – Zobaczymy. Ten deszcz ma być przede wszystkim na ochronę zdrowia – mówi marszałek. – Mam nadzieję, że te pieniądze spłyną, bo mamy wobec KPO określone oczekiwania. Zobaczymy, czy to będzie złoty deszcz, czy to będzie deszcz, który może zamienić się na przykład w błotnistą maź.
CZYTAJ: Minister Pełczyńska-Nałęcz: ruszyły rekordowe wypłaty środków z KPO
– Rządowi Donalda Tuska udało się odblokować ogromne środki z KPO – mówi Bożena Lisowska, radna województwa lubelskiego: – W pierwszej transzy Lubelskie otrzyma aż 25 miliardów złotych. Część z tych środków pójdzie na oddłużenie szpitali. Lwia część pójdzie na odnawialne źródła energii, walkę ze smogiem, ale też duża kwota, bo ponad 1,5 miliarda złotych pójdzie na budowanie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
– 2,43 miliarda euro to największa lokacja w historii samorządu – podkreśla Marek Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego: – To ponad 160 milionów więcej iż w poprzedniej perspektywie finansowej 2014-20. To są pieniądze na rozwój przedsiębiorczości, na innowacje, ale również przeznaczone na rozwój chociażby infrastruktury sportowej, edukacyjnej, społecznej, Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej będzie też miał środki dedykowane dla seniorów czy osób wykluczonych. Bardzo ważny jest też aspekt, który realizuje Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości.
CZYTAJ: Łęczna: 13-latek na hulajnodze potrącił pieszą
– Tego możemy się spodziewać. Przynajmniej takie są plany Unii Europejskiej – mówi Remigiusz Małecki, rzecznik marszałka województwa lubelskiego: – Krajowy Plan Odbudowy to środki, które UE przeznaczyła na odbudowę gospodarek państw członkowskich po pandemii. Jeżeli chodzi o Lubelskie, to wśród największych podmiotów odbiorców ostatecznych, którzy wdrażają te środki, możemy wymienić Wojewódzki Urząd Pracy, ale także jest tu wiele firm. Łącznie na ten moment to ponad 25 milionów euro. Przykładowe inwestycje, które są realizowane w województwie lubelskim – ich wartość to blisko 350 milionów złotych. I w tym między innymi są realizowane inwestycje dotyczące szybkiego Internetu na tzw. białych plamach w Lubelskiem, to ponad 250 milionów złotych. Także inwestycje dotyczące potencjału rozwojowego firm – 68 milionów złotych, ale także bardzo ważne i potrzebne społecznie inwestycje w linie kolejowe – tutaj 23 miliony. Czekamy na te inwestycje, bo te środki są bardzo potrzebne. To jest dodatkowe koło zamachowe, oprócz środków które mamy z polityki spójności w ramach regionalnego programu.
– Będą inwestycje w żłobki, przedszkola – mówi Bożena Lisowska. – Są gminy w województwie lubelskim, które nie posiadają ani żłobka ani przedszkola – i to należy zmienić. I właśnie w KPO na to będą środki. Będą też środki na mieszkalnictwo, na budowanie mieszkań – czy w partnerstwie publiczno-prywatnym czy w partnerstwie publiczno-prywatno-społecznym. Samorządy dostały ogromny przywilej wspomożenia dostępności mieszkań dla młodych rodzin właśnie poprzez instrumenty wsparcia z KPO. Myślę, że dla młodych rodzin jest to jeden z priorytetów decydujący o tym, czy zostają u nas, w naszym województwie, czy wyjeżdżają szukając bardziej godnego życia w dużych aglomeracjach czy za granicą.
CZYTAJ: Za maturzystami egzamin z języka polskiego. Znamy tematy rozprawek [ZDJĘCIA, WIDEO]
W ramach Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie mogła wykorzystać 253 miliardy złotych. Bezzwrotne środki to 109 miliardów złotych, a część pożyczkowa – oparta na preferencyjnych warunkach – to 148 miliardów 600 milionów złotych.
Według szacunków, realizacja KPO w 2024 roku spowoduje wzrost poziomu PKB o dodatkowe pół procent. Natomiast w 2027 roku, dzięki wdrożeniu KPO, tempo realnego wzrostu gospodarczego będzie wyższe dodatkowo o 0,9 procent.
PaSe/ opr. DySzcz
Fot. pixabay.com