Spacery szlakiem lubelskich koziołków oferuje Fundacja Lubelskie Koziołki. Idąc tropem rzeźb można poznać nieco historii miasta, a także ludzi z nim związanych.
– Na trasie naszego spaceru jest aktualnie 7 koziołków – mówi Igor Skarżyński z Fundacji Lubelskie Koziołki. – Marianna, Staś, niedawno też postawiony Maciej, ale też później ocieramy się o Onufrego, który gra na trąbce, potem jest Kazik, który przytrzymuje naszą krzywą Bramę Krakowską. Następnie jest Światłowid, a na Łukaszu kończymy ten spacer. Oczywiście jest to też w ramach edukacyjnych, dlatego że każdy koziołek opowiada o postaci, która faktycznie coś dobrego wniosła do tego miasta, chociażby Stanisław Staszic, Marianna Kulisińska czy Kazimierz Wielki, który postawił bramę.
CZYTAJ: „Lubelskie koziołki” mają swój hymn! [WIDEO]
Spacery są uzupełnieniem warsztatów oferowanych przez Dom Koziołka Lubelskiego. Skierowane są do grup przedszkolnych i szkolnych.
Aktualnie w Lublinie znajduje się 10 rzeźb koziołków. Chętni do podążania ich tropem mogą zgłosić się do Fundacji Lubelskie Koziołki w celu zorganizowania edukacyjnego spaceru.
CZYTAJ: Koziołek Marianna na lubelskim szlaku
EwKa/ opr. DySzcz
Fot. Iwona Burdzanowska/ archiwum