Studenci na tropie bursztynu. Jedyna w Polsce taka kopalnia [ZDJĘCIA]

441024937 426162620364546 8247456220266247655 n 2024 05 09 223949

Studenci UMCS-u wzięli w czwartek (09.05) udział w terenowych warsztatach w kopalni lubelskiego bursztynu w Niedźwiadzie. To jedyna w Polsce i jedna z dwóch w Europie kopalni bursztynu.   

Jak mówi prof. Dorota Kołodyńska, prorektor uczelni ds. jakości kształcenia, lubelska kopalnia bursztynu to także „kopalnia” tematów naukowych. – Zainteresowanie tym regionem jest nie tylko wśród chemików. Wspominaliśmy o zastosowaniu glaukonitu, więc tutaj zainteresowani są chemicy, zwłaszcza kwestią oczyszczania wody. Ale dzisiaj na wycieczce mamy również studentów z kierunku turystyka i rekreacja. Rozmawialiśmy o potencjale turystycznym tego miejsca.

Mowa m.in. o wyeksploatowanym już wyrobisku zalanym wodą. – Z turystycznej perspektywy mamy dosyć duże jezioro. Jest możliwość po zakończeniu pracy otworzyć tutaj np. szkółkę żeglarską – mówią studenci.

– To będzie ze 100 hektarów, jeszcze w lesie coś znajdują – objaśnia prezes kopalni Stellarium, Henryk Ciosmak.

Do tej pory z około 5-hektarowego wyrobiska wydobyto ponad 40 ton bursztynu. Mowa o pierwszym z wyrobisk, którego eksploatację już zakończono. Dół pokopalniany zalano wodą.

– Obecnie trwają prace na drugim polu, z którego wydobyliśmy już piasek – dodaje Henryk Ciosmak. – W tym roku odsłonimy strop glaukonitu. Aby dalej eksploatować poziom osadu glaukonitowego, musi zostać zatwierdzony lej eksploatacji wodnej. Zrobiliśmy projekt robót geologicznych, mamy dokumentację hydrogeologiczną. Jesteśmy na etapie następnych kroków, aby sporządzić kolejne dokumenty potrzebne do zmiany koncesji.

Wraz z glaukonitem z drugiego wyrobiska wydobywany jest bursztyn.

Warsztaty terenowe zorganizowano w ramach projektu „Złoto Lubelszczyzny – Lubelski bursztyn”.

SzyK / opr. WM

Fot. Złoto Lubelszczyzny – Lubelski Bursztyn

 

Exit mobile version