Praca zdalna – czyli wykonywana z domu, przy własnym biurku i komputerze – cieszy się coraz większą popularnością. To rozwiązanie było chętnie wykorzystywane przez pracodawców szczególnie w okresie pandemii, a z biegiem czasu stało się podstawową formą pracy w wielu firmach. Nie da się ukryć, że praca z domu ma wiele zalet. Duże grono pracowników woli pracować zdalnie, niż dojeżdżać do biura. Niestety ta forma pracy niesie za sobą również ryzyko – wypalenia zawodowego, braku dostatecznej organizacji czy motywacji. Podpowiadamy zatem, jak sobie z tym radzić, by czerpać satysfakcję z pracy zdalnej.
Dom czy miejsce pracy, a może jedno i drugie? Jak znaleźć balans, pracując zdalnie?
Tyle mówi się o odnalezieniu balansu między życiem zawodowym a prywatnym. Tylko jak to zrobić, kiedy wykonujemy swoje obowiązki z domu? Czy da się wówczas oddzielić te dwie sfery życia? Nie jest to łatwe, ale warto spróbować. Oto kilka wskazówek:
- Zorganizuj swoje miejsce pracy – jeśli tylko masz taką możliwość, to wyznacz konkretne miejsce do pracy. Nie musi to być oddzielny pokój (choć byłaby to sytuacja idealna). Może to być biurko, oddzielone parawanem lub regałem od pozostałej części pokoju. Czasami wystarczy takie optyczne wydzielenie przestrzeni, aby zwiększyć koncentrację podczas pracy. Ważne jednak, aby było to miejsce dobrze oświetlone i zapewniające spokój (unikaj stawiania biurka w pobliżu ciągów komunikacyjnych czy drzwi wejściowych). Pamiętaj też o ergonomicznych meblach, czyli regulowanym biurku i wygodnym krześle do pracy.
- Wyznacz stałe godziny pracy – większość z nas potrzebuje pewnych ram czasowych, by efektywnie funkcjonować. W domu łatwo o tym zapomnieć i odkładać obowiązki w nieskończoność, by potem pracować do późna. Oczywiście elastyczny czas pracy to duża zaleta i warto korzystać z tej możliwości. Niemniej dobrze by było ustalić godziny pracy i starać się trzymać tego harmonogramu.
- Planuj obowiązki zawodowe – koniecznie twórz listę obowiązków czy zadań do wykonania. Odhaczanie kolejnych punktów z listy pozwoli śledzić postępy pracy i może działać motywująco. Sporządzenie takiej listy ułatwia też organizację i planowanie pracy, z uwzględnieniem przerw.
- Pamiętaj o przerwach – pracując w domu, łatwo popaść w pracoholizm. Przede wszystkim rób przerwy, ale pamiętaj też o wolnych weekendach.
- Dbaj o kontakt z innymi – praca zdalna niestety ogranicza kontakt z ludźmi. Mimo wszystko warto znaleźć czas na rozmowę z przyjaciółmi i członkami rodziny. Kontakt można utrzymywać za pośrednictwem komunikatorów czy telefonicznie, ale dobrze jest się spotkać twarzą w twarz. Wypad na miasto do ulubionej kawiarni to przy okazji miły przerywnik w pracy.
- Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne – praca zdalna wiąże się zwykle z siedzeniem przy komputerze. Pamiętaj więc o regularnej aktywności fizycznej. Sprawdzi się basen, jazda na rowerze czy wyjście na siłownię, ale też zwykły spacer. Zwracaj uwagę na dietę i pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Kluczowy jest też zdrowy sen, zainwestuj w dobry materac i pilnuj godzin snu.
- Bądź asertywny – jeśli wykonujesz pracę zdalną, to musisz się nauczyć stawiać granice. Przełożonym wydaje się czasem, że mogą zlecić jakieś zadania w weekend czy późnym wieczorem. Postaw więc jasne granice i nie odpowiadaj na wiadomości e-mail i telefony poza godzinami pracy.
- Doceniaj swój wysiłek – pamiętaj o drobnych przyjemnościach, które mogą stanowić gratyfikację za każdy osiągnięty cel. Mogą to być zwykłe czynności, które lubisz wykonywać, jak na przykład herbata malinowa na tarasie, głaskanie kota, słuchanie ulubionej muzyki czy kolejny rozdział książki.
Jeśli chcesz zagłębić się w temat, to koniecznie odwiedź stronę internetową poradni psychologicznej Spokój w Głowie (https://spokojwglowie.pl/). Znajdziesz tam również inne treści, związane z psychologią.
Praca z domu – jak być kreatywnym i zmotywowanym?
Pracę zdalną wykonują zwykle ludzie, którzy parają się tak zwanymi zawodami kreatywnymi – grafik, copywriter, architekci i projektanci wnętrz, marketingowcy. Jednym słowem – osoby, które muszą być kreatywne. Jak o to zadbać? Oto kilka sprawdzonych strategii na to, jak utrzymać wysoki poziom kreatywności i koncentracji podczas pracy:
- Technika Pomodoro – jest to znana technika, która polega na podzieleniu pracy na intensywne sesje (zazwyczaj 25 minut), które są przeplatane krótkimi przerwami.
- Bloki czasowe na konkretne zadania – praca w blokach czasowych wyzwala kreatywność. Ustal więc kilka bloków czasowych, przeznaczonych na konkretne zadania. Zaplanuj je tak, aby obowiązki wymagające największej kreatywności zrealizować w dogodnym dla ciebie czasie (na przykład z rana, jeśli wtedy czujesz się najbardziej zmotywowany).
- Unikaj rozpraszaczy – na czas intensywnej, kreatywnej pracy odłóż telefon i wycisz dźwięki. Biurko powinno być minimalistyczne, pozbawione zbędnych dekoracji i uporządkowane.
- Stwórz inspirującą przestrzeń – wywietrz pomieszczenie, zadbaj o dobre oświetlenie, ale także umieść w swojej przestrzeni jakieś inspirujące elementy (na przykład plakaty z motywującymi hasłami).
Praca w domu ma plusy i minusy. Aby jak najlepiej wykorzystać jej potencjał i możliwości, trzeba nieustannie dbać o swój dobrostan. Wykorzystuj różne techniki, by skupić się na pracy. Pamiętaj jednak o odpoczynku i ustaleniu jasnych granic. Takie podejście pozwoli uniknąć wypalenia zawodowego i czerpać satysfakcję z wykonywanych obowiązków.
Artykuł sponsorowany