Na piątek (10.05) premier Donald Tusk zapowiedział rekonstrukcję rządu. Według informacji PAP posła z Lubelszczyzny Krzysztofa Hetmana (na zdj.) na funkcji ministra rozwoju i technologii może zastąpić szef klubu PSL Krzysztof Paszyk. Do resortu aktywów państwowych zamiast Borysa Budki może trafić Agnieszka Pomaska. Zmiany nastąpią również w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
CZYTAJ: Premier: rekonstrukcja rządu jest gotowa. 10 maja przyjmę rezygnację czterech ministrów
Rekonstrukcja rządu ma związek z wyborami do Parlamentu Europejskiego, w których o mandat europosła ubiega się czterech ministrów: szef MSWiA Marcin Kierwiński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz, szef MAP Borys Budka oraz szef MRiT Krzysztof Hetman. Premier oświadczył w środę w Sejmie, że rekonstrukcja będzie dotyczyła tylko czterech ministrów, którzy startują w wyborach do PE.
Jak wynika z informacji PAP, Marcina Kierwińskiego na funkcji szefa MSWiA najprawdopodobniej zastąpi obecny minister koordynator ds. służb specjalnych Tomasz Siemoniak.
Wśród kandydatów na stanowisko ministra kultury wymienia się marszałek Senatu Małgorzatę Kidawę-Błońską, obecnego wiceszefa resortu Andrzeja Wyrobca, wicemarszałek Sejmu Monikę Wielichowską oraz szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala.
CZYTAJ: Wielkopolskie: minister Krzysztof Hetman liderem listy Trzeciej Drogi do PE
– Paweł Kowal raczej nie będzie chciał zmieniać stanowiska, ale zakładam, że jeżeli dostanie taką propozycję od premiera, to jej nie odrzuci – mówi PAP źródło zbliżone do rządu.
Politycy KO pytani o kandydaturę Kidawy-Błońskiej podkreślają, że z pewnością ma zasługi dla kultury, ale „byłoby jej trochę szkoda”. – Pełni funkcję w Senacie i wydaje mi się, że ten układ dobrze się sprawdza – oceniła w rozmowie z PAP Klaudia Jachira (KO). Główną przeszkodę stanowić może jednak konflikt interesów. Mąż marszałek Senatu – Jan Kidawa-Błoński – jest znanym reżyserem.
Ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Kultury docierają informacje, że Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisku ministra zastąpi Wyrobiec. Doniesienia te potwierdziła w czwartek wiceministra kultury Joanna Scheuring-Wielgus.
Jak ustaliła PAP, szefową resortu aktywów państwowych po kandydującym do PE Borysie Budce może zostać posłanka KO Agnieszka Pomaska.
W wyborach do europarlamentu startuje też minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman (PSL), który otwiera listę Trzeciej Drogi w okręgu obejmującym Wielkopolskę. Z informacji PAP wynika, że kandydatów na jego następców jest dwóch: szef klubu PSL-TD Krzysztof Paszyk i obecny wiceszef resortu Jacek Tomczak. Paszyk pytany przez PAP, czy jest kandydatem na ministra, przyznał, że jest brany pod uwagę. – Decyzja jeszcze nie zapadła, a należy ona do prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza – podkreślił.
Informacje te potwierdził minister infrastruktury Dariusz Klimczak, który ocenił w czwartek, że Paszyk jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia resortu po Hetmanie.
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapewnił, że nikt z Lewicy nie będzie się starał o stanowisko ministra w resortach, z których szefowie odejdą do europarlamentu, ponieważ nikt z ministrów z tej formacji nie kandyduje do PE. – My tam się nie wybieramy – podkreślił w rozmowie z PAP Gawkowski.
Z list Lewicy o mandat europosła ubiega się natomiast troje wiceministrów: wiceszefowa MKiDN Joanna Scheuring-Wielgus, wiceszef MS Krzysztof Śmiszek i wiceszef MSZ Andrzej Szejna.
Przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska powiedziała PAP, że Lewica ma kilka kandydatur na zastępstwo za wiceministra rozwoju i technologii Krzysztofa Kukuckiego, który w wyborach samorządowych został wybrany na prezydenta Włocławka. – Wszystkie kandydatury to są byli bądź aktualni wiceprezydenci miast, które akurat zajmowały się programem budownictwa mieszkaniowego w swoich samorządach – dodała.
Tegoroczne wybory do PE w Polsce odbędą 9 czerwca będą wybierać 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.
RL / PAP / opr. ToMa
Fot. archiwum