Pisklęta tuż-tuż. Chełmskie sokoły czekają na powiększenie się rodziny

beztytulu 2024 05 19 003826

Rodziny Cementowskich i Betonowskich oczekują potomstwa. Mowa o chełmskich pustułkach, które zasiedlają specjalnie dla nich przygotowane gniazda.

Na wieży wymienników ciepła chełmskiej cementowni jest sześć budek lęgowych dla pustułek, W dwóch zainstalowane są kamery, dzięki którym można obserwować codzienne życie tych drapieżnych ptaków z rodziny sokołowatych. W gnieździe rodziny Cementowskich są cztery jaja, a Betonowskich pięć. Teraz samice cierpliwie je wysiadują, na chwilę tylko od czasu do czasu opuszczają gniazdo. Rodziny pustułek i obserwatorzy ich życia pojawienia się piskląt mogą się spodziewać lada dzień. W cementowni w Rudnikach pod Częstochową – należącej do tego samego koncernu-  małe pustułki już są. 

CZYTAJ: 3,5 tys. km w 25 dni na e-rowerze. To wszystko dla szczytnego celu

Pustułki w okolicach chełmskiej cementowni ornitolodzy zaobserwowali trzynaście lat temu. Spółka zarządzająca zakładem w ramach realizowanych inicjatyw proekologicznych wdrożyła projekt czynnej ochrony tych ptaków.

CZYTAJ: Śmierć lubelskiego sokoła. Są wyniki badań toksykologicznych

Transmisję na żywo z ptasich gniazd można oglądać na stronie www.cemex.pl/ochrona-pustulek.

Najpopularniejszy sokół

Pustułka to najczęściej występujący w Polsce ptak z rodziny sokołowatych. Osiąga rozmiary nieco ponad 30 centymetrów. Często żyje na terenach przemysłowych, niedaleko których znajdują się łąki i pola. Dlatego kominy wysokich zakładów są dla tych ptaków idealnym miejscem na gniazdowanie.

Pustułki żywią się głównie gryzoniami i gadami. Swoją ofiarę mogą dostrzec z odległości nawet 1,6 km. Przy polowaniu wykorzystują technikę zawisania w powietrzu.

Warto dodać, że sokoły te nie budują własnych gniazd, a jako miejsca  lęgu wykorzystują gotowe konstrukcje, na przykład opuszczone gniazda innych ptaków, wnęki wysokich budynków czy nawet skrzynki na kwiaty na balkonach. Stąd też zrodził się pomysł budowy dla nich specjalnych budek.

Pustułka jest objęta w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.

MMaj / opr. LisA / ToMa

Fot. CEMEX Polska, YT Screen

Exit mobile version