Szpital Neuropsychiatryczny im. prof. Mieczysława Kaczyńskiego w Lublinie zainaugurował projekty związane z utworzeniem Regionalnego Centrum Zdrowia Dzieci i Młodzieży.
Zaplanowano budowę i adaptację budynków szpitali i ośrodków zdrowia psychicznego w Lublinie, Cholewiance, Kazimierzu Dolnym, Chełmie, Radecznicy i Suchowoli oraz szkolenia kadr na potrzeby udzielania świadczeń zdrowotnych w tych placówkach, a także w szkołach.
– Wykwalifikowani specjaliści będą mogli udzielać profesjonalnego wsparcia czy to na etapie szkoły, czy w miejscach diagnozy dziecka – mówi naczelny psycholog Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie, dr n. med. Aleksandra Radoń: – Osoby, które rzeczywiście tego potrzebują, mogą trafić do oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży, ale nie jest to szczyt. Chcemy odwrócić piramidę związaną z leczeniem dzieci w zakresie zdrowia psychicznego i sprawić, żeby jak najwięcej osób zostawało na etapie poradni.
– To działanie bardzo potrzebne – uważa dyrektorka V Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, Beata Jezierska: – W praktyce ma to wyglądać tak, że będzie to pomoc specjalistyczna. Kiedy będziemy potrzebowali takiej konsultacji, to będziemy mieć ją bezpośrednio. Będzie to pomoc udzielona natychmiast. Nie będzie oczekiwania na pomoc.
CZYTAJ: Pomoże wykryć objawy spektrum autyzmu. Innowacyjna aplikacja będzie darmowa [WIDEO]
Szpital będzie współpracować ze 120 szkołami z regionu.
W ramach Regionalnego Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Cholewiance powstanie także trzeci w Polsce hostel interwencyjny.
LilKa / opr. WM
Fot. Piotr Michalski