Rok 2008 w świecie ekonomii to synonim kryzysu finansowego. Jak do niego doszło, jakie wywołał skutki i kto najbardziej ucierpiał? Dlaczego krach kredytów hipotecznych w USA miał tak dalekosiężne konsekwencje dla światowej gospodarki i jak polityka niskich stóp procentowych doprowadziła do szalonego popytu na nieruchomości?
O tym porozmawiamy z gościem audycji, którym będzie dr Jakub Czerniak, profesor UMCS z Katedry Mikroekonomii i Ekonomii Stosowanej Wydziału Ekonomicznego. Przyjrzymy się przy okazji różnym bańkom spekulacyjnym (jak np. „gorączka tulipanowa”, czy Kompania Mississipi), które sprawiały, że w nadziei szybkiego wzbogacania ludzie tracili całe majątki.
Muzyczną ilustrację zapewnią nam the Kinks (‘Dead End Street’), Al Moody (‘Everything Crash’) oraz przedstawiciele zjawiska zwanego jako ‘recession pop’, które rozkwitło w USA lat kryzysu, przynosząc hity m.in. takich wykonawców jak MGMT (‘Time To Pretend’) oraz Jay-Z (‘Empire State of Mind’).
Fot. David Shankbone, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons, na zdj. Upadek banku inwestycyjnego Lehman Brothers jako symbol globalnego kryzysu finansowego