Festiwal Mikołaja Reja, rozpoczyna się w Siennicy Różanej.
Koncerty, wykłady, wspólne gotowanie, konkursy, i stół spotkań – to tylko część wydarzeń, zaplanowanych w ramach imprezy.
A Mikołaj Rej tworzył i żył w Siennicy Różanej – warto o tym pamiętać – podkreśla dyr. Centrum Kultury w Siennicy Różanej – Agnieszka Poźniak. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Festiwal w Siennicy Różanej potrwa do niedzieli.
Więcej informacji znajdą państwo na stronie wydarzenia.
„Malarstwo radosne” w Domu Kultury LSM
W Domu Kultury LSM finisaż wystawy prac Marii Urban-Mieszkowskiej „Malarstwo radosne”.
Przypomnijmy – artystka należała do Związku Polskich Artystów Plastyków. Zajmowała się malarstwem sztalugowym, ściennym, ilustrowała też książki. Jej prace znane są na całym świecie – mówi dyr. Marta Horabik-Piasecka. [SŁUCHAJ PONIŻEJ]
Finisaż rozpocznie się o godz. 12, a następnie o godz.13 uroczyste otwarcie Skweru im. Marii Urban-Mieszkowskiej przy ul. Nowogródzkiej na oś, Mickiewicza.
„Struktury Natury” w Zamościu
Z kolei w Zamojskim Domu Kultury wernisaż wystawy Zamojskiej Grupy Fotograficznej Grupy Twórczej – „Struktury natury”.
Ekspozycja pokazuje zjawiska i obiekty natury, fotografowane w różnych porach roku, ich fantastyczne formy, fakturę oraz kolorystykę, na które składały się, dziesiątki, setki lat formowania i istnienia, często w dramatycznych okolicznościach, a które obecnie tak łatwo padają ofiarą niszczącej działalności człowieka – czytamy w zaproszeniu.
Autorzy prac to – mi.in – : Tadeusz Adamczuk, Henryk Andrzejewski, Bogdan Cabaj, Mirosław Chmiel, Elżbieta Gnyp, Wiesław Jabłoński, Janusz Kapecki, Waldemar Kasprowicz, Tomasz Kłębek, Krystyna Kot, Małgorzata Łastówka, Stanisław Orłowski, Alina Ostasz, Bogusław Pupiec, Bogdan Rębisz, Katarzyna Sachajko, Waldemar Siatka, Artur Wąsik, Mariusz Zub.
Wernisaż rozpocznie się o godz. 17. w Zamojskim Domu Kultury
Wystawę można oglądać do końca czerwca.
Wernisaż wystawy „Uśpiona prowincja” w Muzeum Czechowicza
W Muzeum Józefa Czechowicza, wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Głowniak – Uśpiona prowincja.
Jak mówi artystka – ekspozycja zaprasza do refleksji nad sposobami, w jaki wyobrażamy sobie współcześnie prowincję oraz jakie atrybuty jesteśmy jej skłonni przypisywać. Obrazy Krystyny Głowniak, artystki, która ma na swoim koncie wiele wystaw międzynarodowych oraz krajowych, przenoszą nas w różne wymiary tej wyimaginowanej rzeczywistości, a jednocześnie przekonują jak wieloma znaczeniami, formami oraz barwami mieni się to, co kryje się pod wieloznacznym słowem „prowincja”.
Krystyna Głowniak – malarka, graficzka, członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Jest absolwentką filologii polskiej oraz historii sztuki. W 1995 roku rozpoczęła współpracę z galeriami: „Znak” i „Mito” w Warszawie, „Jag” w Puławach, z galerią ZPAP w Lublinie i galerią „Hemar” Danuty Ziemskiej, jak również Galerią Wirydarz Piotra Zielińskiego. W latach 2007-2012 pełniła funkcję dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.
Wernisaż przy ul Złotej 3, rozpocznie się o godz. 18.
Wystawa będzie prezentowana do 7 czerwca.
Festiwal Teatrów Młodzieżowych w Lublinie
Rozpoczyna się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Kalejdoskop”.
Malowniczy kompleks Pałacowy Gardzienic, stanie się areną dla występów ponad 100 młodych aktorów z Polski, Słowacji i Ukrainy.
Program obejmuje komedie, dramaty, monodramy oraz pokazy specjalne. Dla uczestników przewidziano warsztaty dotyczące improwizacji, partnerowania na scenie, wzajemności oraz doskonalenia ruchu i świadomości ciała.
Festiwal potrwa do niedzieli, szczegóły programowe, dostępne są na stronie wydarzenia.
Fot. Festiwal Mikołaja Reja