W wielu miejscowościach regionu w piątek (10.05) przy drogach protestowali rolnicy. W niektórych miejscach były to krótkotrwałe blokady. Ale w Krasnymstawie w trzech miejscach protest odbywał się w inny sposób – miał charakter przede wszystkim akcji informacyjnej.
CZYTAJ: „Blokowanie dróg niczego nie dało”. Rolnicy protestowali w inny sposób [ZDJĘCIA]
– Ważne jest to, żeby politycy obawiali się wyborców. Jeśli politycy są przekonani, że głosują tylko twardzi zwolennicy, to komunikują się tak, jakby tylko oni ich słuchali. Mówią więc tylko to, co chcą usłyszeć ci zwolennicy. Natomiast im więcej idzie głosować takich wyborców, którzy się wahają, zwracają uwagę na szczegóły, wtedy politycy apelują do takich wyborców, to znaczy zmieniają ton – mówi prof. Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
CZYTAJ: Prof. Jarosław Flis: Ważne jest to, żeby politycy obawiali się wyborców
10 maja 1974 roku ukazało się rozporządzenie o utworzeniu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Równo 50 lat po tej dacie w parku, którego tereny rozciągają się dziś na niemal ośmiu i pół tysiąca hektarów, rozpoczyna się świętowanie jubileuszu.
CZYTAJ: To już 50 lat istnienia. Roztoczański Park Narodowy obchodzi jubileusz
Ponad 40 gatunków dzikich pszczół na terenie nieczynnej strzelnicy w Łukowie potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Wiele spośród tych owadów spotykanych jest bardzo rzadko i zagrożonych jest wyginięciem.
Aby szczególnie chronić dzikie pszczoły miasto utworzyło na terenie ich występowania użytek ekologiczny.
CZYTAJ: Dzikie pszczoły. Rzadko spotykane owady pojawiły się na strzelnicy
Program prowadził Ryszard Majewski.
Fot. Joanna Nowicka