Burmistrzem Poniatowej pozostanie Paweł Karczmarczyk. Uzyskał 56,08 proc. głosów zwyciężając w pierwszej turze. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości miał dwójkę konkurentów. Rafał Pastwa otrzymał 25,86 proc. poparcia, a Beata Brzozowska-Zburzyńska 18,06 proc.
Będzie druga tura wyborów na burmistrza Kraśnika. Urzędujący burmistrz Wojciech Wilk (PO) otrzymał 37,04 proc. głosów i zmierzy się z Krzysztofem Staruchem (popierany przez PiS), na którego zagłosowało 38,23 proc. wyborców. Różnica między oboma kandydatami to 157 głosów – na korzyść Krzysztofa Starucha.
Będzie zmiana na stanowisku burmistrza Dęblina. W drugiej turze zmierzą się Roman Bytniewski i Kamil Krypski. Beata Siedlecka, która kierowała miastem przez dwie ostatnie kadencje, w głosowaniu zajęła trzecie miejsce.
O fotel burmistrza Dęblina walczyło pięciu kandydatów. Najwięcej głosów – 41,81 procent otrzymał Roman Bytniewski. W drugiej turze zmierzy się z Kamilem Krypskim, na którego głosowało 19,32 procent wyborców.
Na dotychczasowego burmistrza Beatę Siedlecką głos oddało 15,07 procent mieszkańców Dęblina.
Burmistrzem Kazimierza Dolnego pozostaje Artur Pomianowski. Zwyciężył w pierwszej turze uzyskując 59,05 proc. poparcia. Drugie miejsce zajął Aleksander Adamski z wynikiem 29,91 proc. Z kolei były dyrektor Kazimierskiego Ośrodka Kultury Promocji i Turystyki Mariusz Płoszaj-Mazurek uzyskał ponad 11,03 proc. głosów wyborców.
CZYTAJ: W tych gminach znane są już wyniki wyborów na wójta
Burmistrzem Nałęczowa ponownie będzie Wiesław Pardyka. Uzyskał on 70,31 procent poparcia. Jego kontrkandydatką była Agnieszka Czarnecka.
Burmistrzem Opola Lubelskiego pozostaje Sławomir Plis, a Ryk – Jarosław Żaczek. Obaj pokonali dwójkę kandydatów.
W Opolu Lubelskim Sławomir Plis uzyskał 58,57 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęła Gabriela Teresińska-Pruchniak, na którą głosowało 30,71 proc. wyborców.
Z kolei w Rykach Jarosława Żaczka poparło 53,84 proc. mieszkańców. Drugi wynik, na poziomie 25,09 proc., uzyskała Joanna Gąska.
Nie zmieni się także wójt pobliskiego Wilkowa. Daniel Kuś otrzymał 72,42 procent głosów pokonując Marcina Markowskiego.
Obecny włodarz Łukowa Piotr Płudowski wygrał w pierwszej turze wybory na burmistrza tego miasta. Startujący z własnego komitetu Płudowski otrzymał 60,22 procent poparcia. Jego kontrkandydat Bartłomiej Bryk z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 23,85 procent głosów. Startujący z własnego komitetu Ireneusz Goławski 9,86 procent poparcia, z kolei na Przemysława Wereszczyńskiego z komitetu Przymierze dla Ziemi Łukowskiej zagłosowało 6,07 procent osób.
Jacek Danieluk pozostanie na stanowisku burmistrza Terespola. Startujący z komitetu wyborczego Porozumienie Samorządowe Terespola – Danieluk zdobył 67,95 proc. poparcia. O fotel burmistrza tego przygranicznego miasta ubiegał się jeszcze Krzysztof Maciejewicz z komitetu Terespol Przyjazny Mieszkańcom.
W Rejowcu burmistrzem nadal będzie Tadeusz Górski, który zdobył 50,82 procent głosów. Reelekcję zapewnił sobie przewagą niespełna 2 procent głosów.
W Tomaszowie Lubelskim wybory wygrał Wojciech Żukowski z Prawa i Sprawiedliwości. Będzie to jego czwarta kadencja. Wszystkie dotychczasowe wybory wygrywał w pierwszej turze.
Żukowski zdobył 59,23 proc. głosów. Jego przeciwnik Grzegorz Zieliński zdobył 40,77 proc. głosów.
Druga tura odbędzie się w mieście Szczebrzeszyn. O fotel burmistrza powalczą Rafał Kowalik (29,20 proc.) oraz Zbigniew Paprocha (21,53 proc.).
W Zwierzyńcu burmistrzem została jego dotychczasowa sekretarz Edyta Wolanin. Dotychczasowa burmistrz Urszula Kolman nie ubiegała się o reelekcję.
Edyta Wolanin zdobyła 51,25 proc. głosów. Drugi wynik, czyli 29,94 proc. głosów, uzyskał Przemysław Kozłowski z Prawa i Sprawiedliwości.
Potrzebna będzie druga tura wyborów burmistrza Krasnegostawu. Robert Kościuk, który uzyskał poparcie 35,77 procent wyborców zmierzy się z Danielem Miciułą popieranym przez 31,70 procent krasnostawian. W wyborach burmistrza wystartowało czterech kandydatów.
Będzie druga tura wyborów w Lubartowie. Obecnie urzędujący burmistrz Krzysztof Paśnik otrzymał 32,66 proc. głosów i za dwa tygodnie zmierzy się z Tadeuszem Małyską, którego poparło 30,96 proc. głosujących.
Nierozstrzygnięte są wybory burmistrza Siedliszcza w powiecie chełmskim. Piastujący ten urząd w poprzedniej kadencji Hieronim Zonik otrzymał poparcie 42,90 proc. wyborców. W drugiej turze jego rywalką będzie Joanna Bartnik, na którą głosowało 38,35 proc. mieszkańców miasta i gminy Siedliszcze.
Leszek Włodarski pozostanie burmistrzem Łęcznej. Zdobył niemal 51,68 proc. głosów, pokonując kandydata PiS Michała Pelczarskiego – który uzyskał 37,87 proc. głosów. Na kandydata Lewicy Piotra Kotułę zagłosowało 10,45 proc. wyborców.
W Radzie Miasta Łęczna Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć 9 radnych, Komitet Wyborczy Wyborców Leszka Włodarskiego 8 radnych, zaś KWW Twój Samorząd – 4.
W Bychawie będzie druga tura wyborów burmistrza, ale bez udziału dotychczasowego włodarza miasta Janusza Urbana (20,40 proc. głosów). Zmierzą się tu Marta Krzyżak (43,39 proc. głosów) i Mateusz Wróblewski (32,15 proc. głosów).
Druga tura będzie też w Bełżycach, gdzie o stanowisko wójta walczyć będą Marcin Sobczak (35,25 proc. głosów) i Joanna Kaznowska (34,74 proc. głosów).
Będzie dogrywka wyborów w Świdniku. O fotel burmistrza walczyć będą Marcin Dmowski (46,63 proc. wyborców) i Edyta Lipniowiecka (ponad 32,27 proc.).
W Janowie Lubelskim burmistrzem na kolejną kadencję pozostanie Krzysztof Kołtyś (74,49 proc. poparcia), a w Parczewie – Paweł Kędracki (53,73 proc. poparcia).
Będzie druga tura wyborów na burmistrza Międzyrzeca Podlaskiego. O urząd ten powalczą obecny zastępca burmistrza miasta Paweł Łysańczuk i Marcin Duszek z Prawa i Sprawiedliwości. Obydwaj kandydaci, którzy uzyskali odpowiednio 34,75 i 19,93 procent poparcia, startują z własnych komitetów wyborczych.
Będzie druga tura wyborów na burmistrza Radzynia Podlaskiego. Obecny włodarz miasta Jerzy Rębek (na zdj. z lewej) z PiS, który zdobył 26,27 procent poparcia, zmierzy się w niej z Jakubem Jakubowskim (na zdj. z prawej) startującym z komitetu Radzyń Moje Miasto i Mój Powiat. Jakubowski w pierwszej turze wyborów zdobył największe, blisko 42-procentowe poparcie.
O urząd burmistrza Radzynia ubiegali się też Piotr Mackiewicz z komitetu Radzyń Razem, który zdobył 10,02 procent poparcia, a także startujący z własnego komitetu Sławomir Sałata, na którego głosowało 21,99 procent wyborców.
ŁuG / MaT / MMaj / JN / PaSe / opr. WM
Fot. archiwum