W Zaborecznie koło Krynic w powiecie tomaszowskim odbyła się piąta już rekonstrukcja partyzanckiej bitwy z 1943 roku. Wydarzenie poprzedzone zostało otwarciem wystawy pod nazwą „Gmina Krynice i jej mieszkańcy w II wojnie światowej” oraz odsłonięciem kolejnej części muralu, który powstaje tu od 2022 roku.
Jak informuje Joanna Jamroż, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krynicach, artystą, który od początku wykonuje mural jest Arkadiusz Andrejkow. – W tym roku na kolejnej ścianie powstał malunek przedstawiający podpułkownika Stanisława Burdę „Burskiego”, który był dowódcą 4 kompanii oddziału Batalionów Chłopskich uczestniczącego w bitwie pod Zaborecznem.
Dyrektor Muzeum im. Janusza Petera w Tomaszowie Lubelskim, Robert Czyż przypomina, że bitwa miała ogromne znaczenie dla całej Zamojszczyzny, bo na kilka miesięcy zahamowała niemiecką akcję wysiedleńczą: – Ci wszyscy, którzy walczyli pod Zaborecznem, zasługują na słowa bardzo dużego uznania.
CZYTAJ: Rekonstruktorzy spotkali się w Zamościu. Po manewrach była główna potyczka [ZDJĘCIA, WIDEO]
– Chociaż robię to od kilkunastu lat, emocje podczas rekonstrukcji zawsze są ogromne. To tragizm i historie ludzi, którzy naprawdę to przeżyli i bardzo często ginęli – stwierdza Anna Kapusta z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”.
W inscenizacji wzięło udział kilkudziesięciu rekonstruktorów.
Bitwa pod Zaborecznem to batalia stoczona 1 lutego 1943 przez oddział Batalionów Chłopskich w trakcie tzw. powstania zamojskiego. W czasie starcia zginął jeden partyzant, a dwóch zostało rannych. Niemcy stracili natomiast ponad 100 zabitych. Spektakularna obrona wsi przed hitlerowską akcją wysiedleńczą spowodowała, że Niemcy na kilka miesięcy zaprzestali wysiedleń polskich wsi na Zamojszczyźnie.
JN / opr. ToMa
Fot. Piotr Piela