– Prokuratura w sprawie Orlenu bada trzy wątki: fuzję Orlenu z Lotosem, sprzedaż udziałów w Rafinerii Gdańskiej oraz sprawę zaniżenia cen paliw jesienią ubiegłego roku – poinformował Prokurator Krajowy Dariusz Korneluk.
– Sprawa Orlenu i jego władz jest jedną ze spraw wymagających bezwzględnego rozliczenia. Jest to niezbędne do przywrócenia wiary w państwo i w prawo. Funkcjonariusze publiczni nie mogą być bezkarni – podkreślił Prokurator Krajowy.
CZYTAJ: Ireneusz Fąfara prezesem Orlenu
Dariusz Korneluk potwierdził na konferencji prasowej, że dokonano przeszukań w nieruchomościach należących między innymi do byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka.
Przeszukania u byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk poinformował we wtorek (30.04), że dokonano przeszukań u byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka oraz kilku byłych dyrektorów Orlenu w związku z trwającymi śledztwami ws. zaniżania cen i fuzji Orlenu z Lotosem.
Prokurator krajowy Dariusz Korneluk był pytany na wtorkowej konferencji prasowej o to, na jakim etapie są postępowania w sprawie zaniżania cen na stacjach paliw oraz w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem.
– Oba te postępowania są wszczęte. Wykonywane są czynności, m.in. dokonano przeszukań tak u prezesa Orlenu, jak i całej kadry zarządzającej, u dyrektorów. Zgromadzono szereg informacji, danych, które poddawane są analizie – powiedział Korneluk. Doprecyzował, że przeszukania dokonano u Daniela Obajtka i „sześciu czy siedmiu” dyrektorów.
Prokurator krajowy powiedział, że zaplanowane jest także przesłuchanie byłego prezesa Orlenu. „Jeszcze nie wiem w jakim charakterze” – dodał.
Prokurator regionalna w Warszawie Małgorzata Adamajtys mówiła z kolei o postępowaniu w sprawie spółki OTS. Przekazała, że ani Daniel Obajtek, ani żaden inny członek poprzedniego zarządu Orlenu nie zostali jeszcze przesłuchani. Natomiast, jak poinformowała, w minionym tygodniu zeznania złożył obecny wiceprezes Orlenu Witold Literacki.
Adamajtys potwierdziła też informację, że biuro kontroli i bezpieczeństwa Orlenu sygnalizowało „pewne nieprawidłowości dot. powstania spółki” OTS i osoby, która miałaby być prezesem jej zarządu. Dodała, że nie ma informacji, kto o tych nieprawidłowościach był informowany.
Przekazała, że Orlen na przekazać prokuraturze dokumenty w tej sprawie do poniedziałku 6 maja. – Wówczas osoba, być może ponownie pan Literacki, który był przesłuchiwany, złoży zeznania uzupełniające. Wtedy z tych dokumentów być może będzie wynikało kto i w jakim zakresie był informowany – dodał.
Na konferencji prasowej w siedzibie Prokuratury Krajowej prokurator Adamajtys pytana była o status prezesa Orlen Trader Switzerland (OTS) Samera A. w nowo wszczętym śledztwie dotyczącym tej spółki oraz o to, czy znane jest miejsce pobytu mężczyzny.
Na razie nie wiadomo, gdzie przebywa Samer A.
Prok. Adamajtys przypomniała, że postępowanie wszczęto w ubiegłym tygodniu „poprzez przesłuchanie przedstawiciela nowego zarządu Orlen”. – Przedmiotem postępowania są zarówno działania członków zarządu (…) PKN Orlen, jak również zachowania niezgodnie z prawem, nieracjonalne prezesa zarządu OTS – powiedziała.
Prokurator dodała, że ani b. prezes Orlenu Daniel Obajtek, ani Samer A. na razie nie zostali wezwani przez prokuraturę. – Tak, że nie posiadam wiedzy, (…) czy przebywa w Polsce – dodała.
– W momencie, kiedy wystosujemy stosowne wezwanie – jeżeli uwzględnimy wszelki materiał i uznamy, że będzie w charakterze świadka lub będzie w charakterze podejrzanego – będziemy podejmować kroki i czynności zmierzające do ustalenia miejsca (…) pobytu. Na tę chwilę nie wiem (gdzie przebywa – PAP) – poinformowała.
RL / IAR / opr. ToMa
Fot. PAP/Leszek Szymański