Ponad 50 uczelni w kraju przystąpiło do akcji Helpers’ Generation – polegającej na rejestracji potencjalnych dawców szpiku i promowaniu tej idei. Wszystko po to, by znaleźć „bliźniaków genetycznych” dla pacjentów chorych na nowotwory krwi potrzebujących przeszczepienia.
CZYTAJ: „Nasze zarobki są praktycznie zerowe”. Spotkanie przedsiębiorców i rolników w Dorohusku
Procedura rejestracji potencjalnego dawcy jest prosta, szybka i bezbolesna – mówi Marlena Bliźniuk, przewodnicząca samorządu studenckiego Akademii Bialskiej w Białej Podlaskiej – uczelni, która zaangażowała się w akcję: – Na każdym stanowisku wolontariusze mają listę kwestii do sprawdzenia, na które potencjalny dawca musi odpowiedzieć – takich podstawowych, żeby zweryfikować, że nie zagraża to jego zdrowiu i że może przystąpić do rejestracji. Po wywiadzie jest wypełniany formularz zgłoszeniowy, następnie pobierane są wymazy, trzema pałeczkami z policzka. Mamy nadzieję, że jak najwięcej osób się zgłosi, żeby powiększać tę bazę danych, aby ktoś mógł skorzystać z tej pomocy.
Podczas wszystkich dotychczasowych edycji projektu do bazy potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 163 tys. osób, a 1480 z nich już oddało cząstkę siebie, by uratować życie osób chorych. Rejestracje potrwają do 21 kwietnia.
W województwie lubelskim do akcji włączył się również między innymi Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny. Głównym organizatorem akcji jest Fundacja DKMS.
MaT/ opr. DySzcz
Fot. archiwum