W niedzielę (07.04) wybory samorządowe. Wybierać będziemy prezydentów miast, wójtów, burmistrzów, radnych do sejmiku, do rad gmin i powiatów. W lokalu wyborczym otrzymamy cztery lub trzy karty do głosowania – mówi Radiu Lublin Piotr Czajkowski z Krajowego Biura Wyborczego, Delegatura w Lublinie.
Karty do głosowania
W miastach na prawach powiatu – czyli w Lublinie, Zamościu, Chełmie i Białej Podlaskiej – wyborcy otrzymają trzy karty do głosowania w wyborach: do sejmiku, do rady miasta i na prezydenta miasta. Pozostali wyborcy otrzymają cztery karty do głosowania – do sejmiku, do rady powiatu, do rady gminy i na wójta lub burmistrza.
– Karty będą się różniły wielkością – dodaje Piotr Czajkowski. – Karta do sejmiku jest największa, potem mamy kartę do rady powiatu, do rady gminy, a karta na wójta, burmistrza, prezydenta jest najmniejsza. Będą się one różniły także kolorem tzn. cała karta jest biała, ale nazwiska kandydatów będą miały kolorowe tło. Do rady gminy tło będzie szare, do rady powiatu będzie żółte, do sejmiku województwa będzie niebieskie, a na wójta, burmistrza lub prezydenta będzie różowe.
CZYTAJ: Komisarz wyborczy w Lublinie o głosowaniu poza miejscem zamieszkania
Na każdej karcie można oddać głos tylko na jedną osobę. Żeby otrzymać kartę do głosowania, trzeba okazać komisji dokument ze zdjęciem – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. Kart do głosowania nie można niszczyć, ani wynosić z lokalu wyborczego.
Żeby głos był ważny, w kratce obok nazwiska wybranego kandydata należy wstawić dwie przecinające się linie.
Wybory samorządowe: jak oddać ważny głos
– Jeśli na karcie do głosowania na wójta, burmistrza czy prezydenta wstawimy „X” przy więcej niż jednym nazwisku kandydata, to głos będzie nieważny – mówi Piotr Czajkowski z Krajowego Biura Wyborczego, Delegatura w Lublinie. – W wyborach do sejmiku to już się głosuje na listy. Należałoby postawić jeden „X” przy wybranym kandydacie. Jeżeli postawimy dwa znaki „X” w obrębie tej samej listy, powiedzmy na kandydata nr 5 i 3, to głos zostanie zaliczony kandydatowi nr 3. Jeżeli postawimy „X” na różnych listach to wtedy głos jest nieważny. To samo w wyborach do rady powiatu i do rady miasta.
Co jeśli nie chcemy wziąć udziału w którymś z głosowań?
– Jeśli nie chcemy brać udziału w którymś z głosowań, trzeba o tym powiadomić komisję, zanim karty zostaną nam wydane – przypomina Piotr Czajkowski. – Niedopuszczalne jest wynoszenie kart do głosowania, niedopuszczalne jest niszczenie kart. Są na to przepisy karne, to już jest karalne. Jeżeli kogoś na przykład nie interesują wybory do rady powiatu, to powinien powiedzieć o tym swojej komisji wyborczej, wtedy w spisie wyborców zostanie umieszczona notatka „bez powiatu” i wtedy ta osoba otrzyma trzy karty do głosowania, a w mieście, jeśli nie będzie chciała do rady miasta, to wtedy dwie.
Głosowanie jest tajne
– Głosowanie jest tajne, powinno się odbywać w miejscach do tego wyznaczonych – zaznacza Piotr Czajkowski. – Głosowanie jest tajne – to polega także na tym, że jeżeli trafi nam się taki czas, że jest kolejka przed miejscami zapewniającymi tajność głosowania, to proszę nie wypełniać tych kart do głosowania, że tak powiem, na ścianach, na parapetach. Trzeba poświęcić trochę czasu i poczekać, aż to miejsce będzie wolne i wtedy tam spokojnie i tajnie sobie zagłosować.
W wyborach samorządowych – w odróżnieniu od wyborów parlamentarnych – nie są wydawane zaświadczenia prawie o głosowania i nie ma możliwości głosowania np. w innym mieście czy gminie.
RCh /opr. AKos/ PrzeG/ DySzcz
Fot. RL